Sakwy rowerowe Ortlieb Bikepacking opis kolekcji

Szeroko pojęta turystyka rowerowa jest w pełnym rozkwicie. W pełni sezonu rowerowego na szlkach spotkać można setki rowerzystów na rowerach objuczonych sakwami. No właśnie – większość rowerów turystycznych i trekkingowych wyposażona jest w bagażniki umożliwiające montaż sakw przednich lub tylnych. A co w sytuacji, gdy naszym ulubionym jednośladem jest rower z zacięciem sportowym, który nie jest wyposażony (lub też nie może być wyposażony) w bagażniki? Z pomocą przychodzi niemiecki producent sakw rowerowych – legendarna już firma Ortlieb.

Głównymi zaletami sakw z serii Bikepacking firmy Ortlieb jest uniweslaność montażu – pasują do właściwie wszystkich rowerów szosowych i górskich, również z podwójną amortyacją. Dobór ułatwia fakt, że większość występuje w kilku rozmiarach, więc z dopasowaniem nie powinno być większego problemu.

Poniżej postaram się zaprezentować ich kolekcję sakw montowanych na rowerze, które nie potrzebują bagażnika. Do montażu wystarczy nam… posiadamy rower.

Sakwa Ortlieb Bikepack Handlebar- Pack.

To przednia sakwa dedykowana do montażu na kierownicę. Bikepack Handlebar-Pack składa się z dwóch podstawowych elementów: uprzęży oraz worka transportowego. Uprząż montuje się na kierownicę (nie ma problemu montażu nawet na szosowych „barankach) „na stałe”, a do niej podpina się worek transportowy, który bardzo łatwo można zakładać i ściągać. Worek transportowy jest o tyle przemyslany, że otwierany i zamykany jest z obus stron, co jeszcze bardziej ułatwia dostęp do bagażu. Oczywiście, jak przystało na markę Ortlieb, wszystko jest całkowicie wodoszczelne (worek po dwukrotnym zrolowaniu), a użyty materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Ortlieb BikePack HandleBar-Pack idealnie nadaje się do przewozu takich „gabarytów”, jak nieduży namiot, karimata, śpiwór lub po prostu ubrania.

Po prawidłowym montażu nie ma co się obawiać o stabilność – nic nie podskakuje, cała sakwa trzyma się bardzo dobrze i nie przeszkadza przy ostrzejszych zjazdach na MTB.

Sakwa Ortlieb Bikepack Accessory-Pack.

Ta nieduża sakwa jest uzupełnieniem do sakwy na kierownicę Handlebar-Pack. Można dopiąć ją do uprzęży, dzięki czemu cały czas jest na widoku. Nieduża pojemność 3,5 litra sprawia, że jest idealna na wszystko to, co chcemy mieć pod ręką: aparat, portfel, klucze itp. Wykonana z Corodury PS21R, bardzo wytrzymała, łatwo się odpina i podpina, a z uwagi na nieduży gabaryt może służyć, jak podręczna torebka. Zamykana poprzez rolowanie plus klamra z możlwiością regulacji, no i oczywiście w stu procentach wodoszczelna.

Sakwa Ortlieb Bikepack Cockpit-Pack.

Jak sama nazwa wskazuje, tą niedużą sakiewkę mocuje się na górnej rurze ramy i wsporniku kierownicy. Pojemność niespełna jednego litra może nie poraża, ale o to właśnie w Cocpit-Pack chodzi – jest idealna na telefon, powerbank, itp. drobiazgi. Miejsce mocowania sprawia, że mamy ją cały czas w zasięgu ręki. Dodatkowo torebka posiada wyjście na słuchawki i gumowany odwrócony zamek dla zapewnienia pełnej wodoszczelności.

Sakwa Ortlieb Bikepack Frame-Pack.

Ta sakwa, to chyba najbardziej znana forma sakwy rowerowej. Klasyczna, trójkątna, mocowana od spodu do górnnej rury ramy i do rury podsiodłowej. Forma znana od dobrych dziesięcioleci, więc czy można było coś jeszcze ulepszyć? Owszem! W zależności od kształtu i rozmiaru ramy sakwa Frame-Pack dostępna jest w dwóch rozmiarach, żeby jeszcze bardziej ją dopasować. Stylistyka jest spójna z pozostałymi produktami serii Ortlieb Bikepack, wykonana z odpornej i wodoszczelnej Cordury PS21R, zamek oczywiście rónież w pełni wodoszczelny. Ta sakwa idelanie sprawdzi się przy przewozie podstawowych narzędzi, dętek lub łatek, lub też prowiantu na drogę. Usztywniana konstrukcja i szerokie rzepy zapewniają trwałość mocowania.

Sakwa Ortlieb Bikepack Frame-Pack Top Tube.

Ta sakwa została zaprojektowana z myślą o tych, których konstrukcja ramy nie pozwala na montaż klasycznej trójkątnej sakwy Frame-Pack. Ten problem często wystepuje w rowerach górskich z podwójną amortyzacją. Z uwagi na umieszczenie dampera nie da się zamocować trójkątej torebki w dedykowanym dla niej miejscu. Ortlieb przychodzi więc z pomocą i oferuje Frame-Pack w wersji Top Tube. Występuje tylko w jednym rozmiarze (4 litry), ale jej podłużny kształt sprawia, że montaż możliwy jest w większości rowerów full suspenssion bez kolicji z damperem, nawet na większych wybojach. Podłużny kształt może nie jest najbardziej uniwersalny, ale do sakwy faktycznie można całkiem sporo zapakować. U mnie idealnie sprawdziła się w roli kuchennej: bez problemu zmieścił się kartusz z gazem, kuchenka, nieduży kubek, komplet sztućców oraz drobny prowiant. Wszystko w jednym miejscu, to mniejszy problem przy szukaniu bagażu na postoju. Jak wszystkie produkty z serii Bikepack wykonan jest z Cordury, całkowicie wodoszczelna, a za montaż odpowidają sprawdzone rzepy. Prosto, ale z pomysłem.

Sakwa Ortlieb Bikepack Seat-Pack.

Zgodnie z zasadą, że najlepsze na koniec przyszedł czas na Ortlieb Bikepack Seat-Pack. Choć sakwy podsiodełkowe znane są od dawien dawna, to to właśnie ten produkt jest jak dla mnie kamieniem milowym w całym pojęciu bikepackingu. Seat-Pack nie jest może niczym innym, jak większą wersją zwykłej torebki podsiodełkowej, jednak w tej prostocie właśnie o tochodzi. Sakwa mocowana jest do wspornika siodełka i do prętów samego siodła tworząc swego rodzaju kokon. Produkowana jest w dwóch romiarach o pojemnościach 11 i 16,5 litra (z możliwością pomniejszenia do 8 litrów). Umówmy się – jak na sakwę umieszczoną pod tyłkiem te szesnaście litrów to nie jest mało i pozwala spakować pół szafy z rowerowymi ciuchami. Wodoszczelna Cordura PS21Rsprawia, że bagaż zawsze pozostanie suchy, nie straszne są woda i błoto bryzgające spod tylnego koła. Tu przy okazji odkryłem nową funkcjonalność Ortlieb Seat-Pack – wypełniona całkiem fajnie spisuje się w roli błotnika, skutecznie chroniąc tyłek przed błotem i wodą właśnie.

Całkowitą wodoszczelność zapewnia, jak w przypadku wszystkich sakw Ortlieb, dwuktorne zrolowanie. Dodatkowo sakwę stabilizuje się bocznymi paskami, dzięki czemu nawet wypchana nie kołysze się pod siodełkiem nawet na większych wybojach. Dla bardziej wymagających można ją ustabilizować dodatkowym paskiem, który można kupić TUTAJ. Tylna część sakwy wyposażona jest w odblaskowe elementy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa po zmroku oraz w specjalną szlufkę na tylną lampkę.

Bardzo dobrym i przemyślanym patentem w tej sakwie jest wszyty specjalny wentyl, który po zapakowaniu i zrolowaniu pozwala spuścić nadmiar powietrza, dzięki czemu sakwa zmniejsza się objętościowo, a wewnątrz wszystko trzyma się stabilnie i nie lata na boki.

Zastosowanie wszystkich lub chociaż części powyżej zaprezentowanych produktów Ortlieb Bikepack pozwala spokojnie wybrać się na kilka dni w góry, szlajając się od schroniska do schroniska lub spać w namiocie lub też na kilkusetkilometrową wycieczkę na szosie bez konieczności wiezienia ciężkiego plecaka. Ilość miejsca wystarcza na wszystko, w zależności od indywidualnych potrzeb – na jednodniową przejażdżkę lub kilkudniową tułaczkę.

Sakwy Ortlieb Bikepack Gravel-Pack.

W przypadku serii Bikepack niemiecki Ortlieb pomyslał również o użytkownikach rowerów, które są wyposażone w tylny lub przedni bagażnik lub mają możliwość montażu bagażnika. Wypuszczona została para sakw pasująca stylistycznie do całej serii. Sakwy są klasyczne i techniczne podobne do pozostałych sakw tego producenta. Montaż przy pomocy haków oraz listwy stabilizującej sprawia, że pasują do większości tylnych i przednich bagażników rowerowych (nie jak wbrew powszechnej opinii tylko bagażników Ortlieb i Tubus). Wykonanie klasycznie – Cordura PS21R, zamknięcie rolowane plus dodatkowa klamra. Komplet sakw, to pojemność 25 litrów, ale bez problemu można ich używać pojedynczo – wówczas do dyspozycji mamy połowę tej pojemności, czyli 12,5 litra. Sakwa wyposażona jest również w uchwyt do trzymania w ręce, co czyni ją jeszcze bardziej uniwersalną i pozwala na użytkowanie również w codziennych dojazdach do pracy. Dużą zaletą jest waga kompletu sakw Gravel-Pack: lekko ponad kilogram. Naprawdę niezły wynik, jak na sakwy o tej pojemności.

Plecak Ortlieb Attrack Bikepack Slate.

Totalna wisienka na torcie! Jeżeli komuś byłoby mało przestrzeni bagażowej lub potrzebuje po prostu fajnego plecaka (niekoniecznie rowerowego), to może sobie sprawić plecak Ortlieb Attrack Bikepack Slate.

O całej serii plecaków Attrack można by napisać osobny artykuł, ja postaram skupić się jednak na konkretach.

Plecak kolorystycznie dopasowany do całej serii Bikepack. Wyjątkowo w przypadku tego modelu do produkcji nie została użyta wspominana wcześniej Cordura, a materiał PS33. Materiał jest oczywiście całkowicie wodoszczelny, a dodatkowo odporniejszy na przetarcia bardziej, niż Cordura PS21R. Główną zaletą plecaka jest możlwiość dopasowania do niemal każdego używtkownika – zakres regulacji jest na tyle duży i uniwersalny, że plecak bez problemu pasuje i na mnie i moją żonę.

Attrack Bikepack Slate (jak cała seria Attrack) posiada nietypową konstrukcję – zamek umieszczony jest z tyłu, a nie z przodu, jak w przypadku większości plecaków. Zaletą jest to, że nikt nam nic niepostrzeżenie z plecaka nie wyciągnie, ale wadą to, że ciężko cokolwiek z niego wyciągnąć bez zdejmowania go z ramion.

Zamek TIZIP jest całkowicie wodoszczelny, do tego stopnia, że plecaka można używać jako… boi ratunkowej; wypełniony normalnie unosi się na powierzchni wody. Pojemność plecaka można dodatkowo regulować zewnętrzymi paskami.

Plecak Bikepack Slate z zewnątrz jest raczej skromny i surowy, oprócz komory głównej posiada jedynie dwie zewnętrzne kieszonki boczne; dzięki systemowi szlufek pozwala jednak na dopięcie bardzo wielu rzeczy, od kasku rowerowego, poprzez kije trekkingowe czy deskorolkę, po narty lub deskę.

Główna kieszeń po otwarciu wygląda raczej jak walizka, a nie typowy plecak: duża, przestronna komora, cztery kieszonki boczne zamykane na suwak, a całość można spić paskiem stabilizującym.

Jazda to już zupełnie… niezła jazda! Plecak fantastycznie trzyma się na plecach; skonstruowany jest tak, że nawet przy dużym pochyleniu sylwetki nie powoduje haczenia o kask. Pasky ramienne są szeroki i wysokie, a dodatkowe pasy piersiowy i biodrowy bardzo fajnie stabilizują całą konstrukcję na plecach bikera.

Szukasz idelanych rozwiązań przechowanie bagażu podczas dłuższych i krótszych wypadów rowerowych? Z pewnością znajdziesz dla siebie coś z oferty Ortlieb Bikepack!

Wszystkie produkty dostępne w sklepie RoweryStylowe.

More from Krzysiek Troszczyński
Test siodełka rowerowego Brook’s Swallow.
Siodełko rowerowe Brooks B15 Swallow. Siodełko Brooks B15, to kontynuacja genialnego wyścigowego...
Read More
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.