Wszystko o zasięgu i baterii w rowerze elektrycznym.

Jak zwiększyć zasięg w rowerze elektrycznym
Jak zwiększyć zasięg w rowerze elektrycznym

Zasięg w rowerze elektrycznym.

Pojemność baterii Wh to najważniejszy element, który wpływa na zasięg roweru elektrycznego. W pierwszym oszacowaniu liczby Wh, których potrzebujemy pomoże nam ustalenie ukształtowania terenu oraz długości trasy w km, którą chcemy pokonywać na jednym ładowaniu. Im dłużej chciałbyś jeździć ze wspomaganiem tym większą pojemność baterii będziesz potrzebował. Im mocniejsza opcja wspomagania tym szybciej wyczerpie się bateria. Krótko pisząc, im większa pojemność baterii tym większe zasięg na jednym ładowaniu. Większość modeli rowerów elektrycznych Batavus, Gazelle i Sparta oferuje możliwość wyboru pojemności baterii przed zakupem roweru. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze i sam decydujesz jaki zasięg będzie dla Ciebie idealny.

Czynniki wpływające na zasięg roweru elektrycznego. 

Na zasięg roweru elektrycznego wpływa szereg różnych czynników. Najważniejsze czynniki to:

 • Waga: całkowita masa roweru = rowerzysta + rower + ładunek. Im większa masa tym mniejszy zasięg.
 • Opory: dotyczy głównie wiatrów z kierunku przeciwnego do kierunku jazdy, ciśnienia w oponach, szerokości opon, różnic wysokości, oraz jakości drogi po, której się poruszamy. Im większy opór tym mniejszy zasięg
 • Zmiana biegów/przełożeń: podobnie jak w trakcie prowadzenia samochodu, zmiana biegów w zakresie obrotów silnika wpływa na zasięg. Analogicznie jest w przypadku zmiany przełożeń w rowerze. Pamiętaj aby rozpoczynać jazdę zawsze z najniższego biegu (1). Nigdy nie ruszaj na najwyższych biegach. Niektóre modele wyświetlaczy w rowerach elektrycznych np. Bosch Intuvia są wyposażone w czujnik sugerujący zmianę przełożenia w czasie jazdy (góra/dół). 
 • Temperatura: baterie w rowerach elektrycznych działają zdecydowanie gorzej w skrajnych temperaturach. Zabójcze dla baterii temperatury to poniżej -20°C i powyżej +40°C.
 • Wiek baterii: każda bateria się starzeje. Starzenie się baterii spowodowane jest ilością ładowań i rozładowań akumulatora oraz wiekiem (latami od daty produkcji). 

Jak zwiększyć zasięg roweru elektrycznego. Praktyczne wskazówki.

To naturalne, że każdy z nas chciałby się cieszyć jazdą na wspomaganiu przez jak najdłuższy czas. Dlatego poniżej mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zwiększyć zasięg na jednym ładowaniu.

 • Upewnij się, że Twoje opony są odpowiednio napompowane. Z boku opony znajdziesz informację na temat maksymalnego i minimalnego ciśnienia zalecanego przez producenta, sprawdzaj te wartości regularnie. 
 • Nie transportuj niepotrzebnego ciężaru. Na przykład jeżeli masz przepełnione sakwy, najpierw wyjmij z nich niepotrzebne rzeczy. 
 • Prawidłowo zmieniaj biegi / przełożenia. Rozpoczynaj jazdę na najniższym biegu i w trakcie rozpędzenia płynnie przełączaj na kolejne przełożenia. Po zatrzymaniu się nie zapomnij zbić biegu z powrotem na najniższy. 
 • Regularnie sprawdzaj czy koła kręcą się swobodnie. Być może pomiędzy oponą, a błotnikiem zebrało się błoto, a hamulce są za mocno zaciśnięte. Niepotrzebny opór będzie zmniejszał zasięg.
 • Bateria ładuje się najskuteczniej w temperaturze pokojowej. Zabieraj baterię do ładowania w ciepłe miejsce, zimny garaż czy piwnica nie są najlepszym rozwiązaniem. 
 • Regularnie wgrywaj aktualizację systemu w swoim rowerze elektrycznym (np. Serwis rowerów elektrycznych Bosch). Twój serwis powinie to zrobić przy każdym przeglądzie rocznym. 
Czynniki wpływające na zasięg roweru elektrycznego
Czynniki wpływające na zasięg roweru elektrycznego

Jak obliczyć zasięg roweru elektrycznego na jednym ładowaniu ?

Jak już przeczytałeś wyżej określenie zasięgu w rowerze elektrycznym jest bardzo trudne i często nawet własne doświadczenia nie będą dobrym wzorem. Jednak z pomocą przychodzi producent systemów wspomagania elektrycznego Bosch, który opracował zaawansowany kalkulator zasięgu.
Kalkulator BOSCH eBIKE RANGE ASSISTANT jest mocno zaawansowany, do wyboru mamy m.in. takie zmienne jak: rodzaj roweru, system przełożeń, rodzaj opon, silnik i bateria, średnia prędkość, opcja wspomagania, zróżnicowanie terenu, temperatura zewnętrzna, prędkość wiatru czy wagę. Korzystając z powyższego kalkulatora można oszacować jakie będzie rzeczywiste zużycie baterii, dzięki czemu będzie Ci łatwiej wybrać czy potrzebujesz baterie 300Wh , 400Wh , 500Wh czy może nawet 625Wh. Oczywiście im większa bateria tym więcej ogniw, tym większa waga, tym wyższa cena, dlatego warto przemyśleć czy jest sens inwestowania w dużą pojemność jeśli nie używamy roweru na bardzo długich dystansach bez możliwości jej doładowania.

More from Arnold Przewłocki
Test torby rowerowej Basil Portland Women BusinessBag
Test torby rowerowej Basil Portland Women BusinessBag Torba rowerowa Basil Portland Women...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

 1. says: Bohun

  Artykuł przydatny wyłącznie dla kogoś kto dopiero ma zamiar wejść w świat elektryków i oczywiście jest „technicznym inaczej”.

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.