Rower holenderski Batavus BUB XL – Test w mieście

Moim zdaniem

10 Komfort jazdy
10 Praktyczność
7 Szybkość
10 Poziom lansu
9.3

Rower miejski Batavus BUB XL. Stylowy, praktyczny i bardzo komfortowy rower holenderski.

Batavus z serii BUB jest typowym lifestyle’owym rowerem miejskim przeznaczonym do codziennego użytku. Oferowany w wersji męskiej i damskiej, w różnych rozmiarach (każdy z pewnością znajdzie swój) i bardzo ciekawych wersjach kolorystycznych.

#BatavusBUb

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0966
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0965
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0967
Rower holenderski Batavus BUB XL

 

RAMA.
Rama Batavusa BUB została zaprojektowana na bazie rozłożonego spinacza biurowego; wykonana jest z wysokiej klasy aluminium 7005, dzięki czemu rower jest naprawdę lekki- ok. 16 kg, to przy rowerze miejskim naprawdę niezły wynik. Rama pokryta jest pięciowarstwowym wytrzymałym lakierem. Dzięki różnym wersjom kolorystycznym i unikalnemu wyglądowi BUB zdecydowanie zwraca na siebie uwagę.
Testowany model jest w wersji Plus czyli z przednim bagażnikiem, na którym możemy przewozić do piętnastu kilogramów różnego rodzaju ładunków; dzięki opcjonalnemu zastosowaniu gum bądź skrzynki rower staje się jeszcze bardziej uniwersalny. Blokada kierownicy na sterach sprawia, że podczas postoju kierownica nam nie ucieka, rower stoi stabilnie, a my nie musimy się martwić o to, że się przewróci. Tylny bagażnik pozwala na obciążenie ok. 25 kg, co również daje wiele możlwiości- od przewożenia bluzy, poprzez zamocowanie koszyka lub sakw, aż po montaż fotelika dla dziecka.
Na uwagę zasługują również błotniki. Wykonane są plastycznego stopu, skręcone wracają do pierwotnego kształtu, a wytrzymały lakier nadal pozostaje na swoim miejscu bez odprysków czy załamań.
Za utrzymanie całości podczas postoju odpowiada bardzo wytrzymała nóżka Spanninga Libra, któej udźwig, to aż 40 kg. Spokojnie można na niej opierać w pełni dociążony rower. Dodatkowym „gadżetem”, który oferuje nam zamocowana w Batavusie nóżka jest to, że nie blokuje pedałów podczas cofania roweru; ten innowacyjny system po prostu zwalnia blokadę nóżki przy obrocie korby po czym wraca na swoje miejsce. Z całą pewnością jest to bardzo przydatna i ułatwiająca życie funkcja.
Pozycja, jaką zajmuje się na BUBie jest wyprostowana i bardzo wygodna, czyli dokładnie taka, jakiej oczekuje się od roweru miejskiego.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0982
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0971
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0975
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0972
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0981
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0965
Rower holenderski Batavus BUB XL

NAPĘD.
Zastosowany napęd, to klasyczne miejskie rozwiązane- jednorzędowa korba w połączeniu z tylną piastą Shimano Nexus 3. Piasta posiada trzy biegi „ukryte” wewnątrz, dzięki czemu jest właściwie niewrażliwa na panujące warunki atmosferyczne. Trzy biegi, dające łączny zakres 186%, w zupełności wystraczają na miejskie warunki, a nawet na przejażdżki poza miastem. Podstawowymi zaletami zastosowanej piasty są jej bezawaryjność i łatwość konserwacji, zakres przełożeń oraz możliwość zmiany biegów zarówno w trakcie pedałowania, jaki i podczas postoju.
Za hamowanie odpowiada nożny hamulec Torpedo, również znajdujący się w tylnej piaście. Tak samo jest odporny na warunki atmosferyczne, co w praktyce przekłada się na niezmienną siłę hamowania nawet w deszczu. Warto pamiętać, że jest to jedyny hamulec w jaki wyposażony został BUB i niektóre osoby będą musiały się do tego przyzywczaić. Jedynym zasadniczym minusem jest to, że hamulec Torpedo pozbawiony jest wolnobiegu- nie można kręcić korbami do tyłu, przez co przy starcie trzeba pamiętać, aby ustawić korby w odpowiednim dla siebie położeniu.
Istotnym elementem napędu roweru jest łańcuch. W Batavusie wykorzystano jednorzędowy łańcuch KMC (firmy, która robi łańcuchy m.in. dla Shimano). Łańcuch jest bardzo wytrzymały, odpowiednio naciągnięty i regularnie konserwowany posłuży wiele kilometrów… Przy okazji łańcucha warto wspomnieć o jego osłonie- BUB wyposażony został w uniwersalną, pełną osłonę AXA Multi Open wykonaną z wytrzymałego plastiku. Pełna osłona przede wszystkim chroni nasze ubranie przed zabrudzeniem czy wkręceniem się w zębatkę- można bez problemu jeździć w długich spodniach (nawet od garnituru). Dodatkowo osłona zabezpiecza łańcuch przed deszczem, piaskiem i ulicznym brudem, przez co łańcuch dłużej pozostaje czysty i zakonserwowany.
Axa Multi Open jest tak skonstruowana, żeby nie było najmniejszego problemu z jej otwarciem i naoliweniem łańcucha, bądź wyczyszczenia całości.
Dzięki użytym komponentom jazda na BUBie jest nie tylko komfortowa, ale również czysta, co jest bardzo istotne przy dojazdach do pracy lub na spotkania ze znajomymi.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0979
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0970
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0977
Rower holenderski Batavus BUB XL

KOŁA.
Rower wyposażony został w aluminiowe wzmacniane obręcze Batavus by Rodi. Koła zaplecione na tych obręczach przy użyciu wysokiej klasy szprych belgijskiej firmy Sapim bez problemu sprostają miejskim warunkom nawet pod cięższym rowerzystą. Istotne są też zastosowane balownowe opony Schwalbe Big Apple, świetnie się toczą nawet przy niższym ciśnieniu; dzięki temu bardzo dobrze amortyzują miejskie nierówności takie, jak kostka brukowa. Dla zwiększenia bezpieczeństwa opony mają odblaskowe paski umieszczone na bokach. Całość jest, jak na Batavusa przystało, bardzo dobrze zgrana kolorystycznie.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0974
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0973
Rower holenderski Batavus BUB XL

SIODEŁKO.
Jak na wygodny rower miejski przystało, siodełko jest bardzo komfortowe. Zamontowane Selle Royal FreeWay nie jest przesadnie szerokie, ale mimo to jest wygodne. Dobrze absorbuje drgania i nierówności, a dzięki systemowi ICS można zamocować pod nim lampkę lub torebkę podsiodełkową.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0976
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0980
Rower holenderski Batavus BUB XL

KIEROWNICA.
Zastosowana w BUBie szeroka kierownica gwarantuje nam wygodną pozycję na rowerze. Dodatkowo kierownica „schowana” jest w piankową osłonę, co pozwala na zmianę ułożenia rąk i nie chwytania za „goły” metal. Dzięki takim niuansom podczas jazdy czuć, że rower ma zdecydowanie holenderskie korzenie.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0978
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_1012
Rower holenderski Batavus BUB XL

OŚWIETLENIE.
Za oświetlenie z przodu odpowiada lampka Spanninga Trendo. Jest to mocna lampka zasilana bateriami o mocy aż 10 LUX. Trzy baterie AA pozwalają na świecenie przez około 100h, a mocna dioda LED pozwala na bezpieczną jazdę po zmroku nawet w ciemnym parku. Z tyłu zamontowana jest dwudiodowa mocna lampka holenderskiej firmy Move. Obie lampki, zarówno przednia, jak i tylna, są wyposażone w tylko jeden- ciągły- tryb świecenia.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0968
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0969
Rower holenderski Batavus BUB XL

JAZDA.
Na Batavusie jeździ się bardzo wygodnie, głównie za sprawą wyprostowanej sylwetki. Dodatkowo siodełko oraz balonowe opony bardzo dobrze niwelują drgania i nierówności, a opiankowana kierownica umożliwia wiele jej chwytów. Pierwsza jazda wymusza przyzwyczajenie się do jednego tylko hamulca, ale po pewnym czasie nie ma to już żadnego znaczenia. Dzięki swoim gabarytom jazda na BUBie jest bardzo stabilna. Dzięki dwóm bagażnikom nie ma problemu z przewożeniem nawet większych i cięzszych bagaży.
Rower jest właściwie bezobsługowy, zastosowane w nim komponenty pozwolą długo się cieszyć jazdą bez konieczności częstego serwisowania. Dzięki pełnej osłonie łańcucha i biegom w tylnej piaście można bez problemu jeździć na nim lub zostawiać przed pracą czy szkołą na deszczu bez strachu o to, że coś skoroduje czy przestanie działać.
Właściwie wszystkie rowery holenderskie wyposażone są w podkowy- blokady tylnego koła. Nie inaczej jest z BUBem; zamontowano w nim blokadę AXA Solid, któa pozwala na bezpieczne zostawienie roweru w zasięgu naszego wzroku. Opcjonalnie można do niej dołączyć łańcuch, co zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa jednośladu.
Kontynuując kwestię bezpieczeństwa- na codzień korzystam z widocznego na zdjęciach u- locka Granit X Plus niemieckiej firmy Abus. Jest to jeden z najmocniejszych, dostępnych na naszym rynku zapięć (15/ 15 poziom bezpieństwa w skali Abusa). 300mm długości pozwala przypiąć rower do większości stojaków rowerowych, słupków czy znaków drogowych. Dodatkowym atutem jest mocowanie USH, dzięki któremu można bez problemu przewozić zapięcie.

Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0961
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0964
Rower holenderski Batavus BUB XL
Rower holenderski Batavus BUB XL IMG_0962
Rower holenderski Batavus BUB XL

ZALETY.
– przede wszystkim wygoda,
– funkcjonalność, dzięki zastosowaniu dwóch bagażników,
– balonowe opony,
– ciekawy, zwracający uwagę design,
– pełna osłona łańcucha,
– bezobsługowy napęd,
– jakość wykonania

WADY.
Jedyna rzecz, do której można się „przyczepić”, to tylko jeden hamulec oraz brak wolnobiegu przez hamulec Torpedo. Dla niektórych może być to wada, ja się do tego rozwiązania przyzwyczaiłem bardzo szybko i bardzo je sobie chwalę.

Rower do kupienia w sklepie stacjonarnym i internetowym Batavus Polska.

More from Krzysiek Troszczyński
Test zapięcia U- lock Abus Granit X Plus 540
Zapięcie rowerowe Ulock Abus Granit X Plus 540 Zapięcie typu u- lock Granit...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.