Rowerowe opony balonowe BallonBike

Czym charakteryzują się balonowe opony rowerowe zwane BalloonBike ?

Cortina Chrono i opony balonowe
Cortina Chrono i opony balonowe

Określeniem BallonBike określane są rowery do codziennego użytku z dość dużymi objętościowo oponami. Szerokość takiej opony plasuje się od 50 mm do 60 mm, dzięki czemu miejski rower bez amortyzowanego widelca może stać się bardzo komfortowy w użytkowaniu i jeździe po nierównym terenie. Obszerna opona posiada wewnątrz naturalną poduszkę powietrzną, która działa w podobny sposób do amortyzatora i tłumi nierówności. Kolejną zaletą opon balonowych jest fakt, że pomimo swojego dużego rozmiaru już po napompowaniu do ciśnienia 2 barów opona bardzo dobrze amortyzuje, a przy tym stawia bardzo małe opory toczenia. Z uwagi na swoją specjalną budowę miejsce styku opony z powierzchnią drogi jest stosunkowo niewielkie.

W testach German Sport University Cologne certyfikowane opony balonowe wypadły podobnie komfortowo jak w pełni amortyzowany rower. W teście porównano komfort jazdy roweru bez amortyzacji na oponach Schwalbe Big Apple w rozmiarze 60-622 mm i ciśnieniu 2 barów oraz rower w pełni amortyzowany z oponami w rozmiarze 37-622 mm.

Wyniki testu w stosunku do w stosunku do roweru bez amortyzacji na zwykłych oponach.

Rower bez amortyzacji wyposażony w opony balonowe zmniejszył nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym o 25%

Rower z pełną amortyzacją i oponami 37-622 zmniejszył nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym o 33%

Także gołym okiem widać, że inwestycja w opony balonowe jest zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem w stosunku do kupna nowego roweru z pełną amortyzacją.

 

Przykładowe opony balonowe:

Schwalbe Big Apple

Schwalbe Big Ben

Schwalbe Century

Schwalbe Fat Frank

CST Zeppelin

CST PalmBay

 

More from Arnold Przewłocki
Batavus Old Dutch vs Gazelle Classic / Basic porównanie wyposażenia, który rower kupić ?
Batavus Old Dutch vs Gazelle Classic / Basic porównanie wyposażenia, który rower...
Read More
Join the Conversation

2 Comments

 1. says: Krzysiek

  Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam czy są ograniczenia w stosowaniu tego typu opon w klasycznych rowerach jak Gazelle Toer Populair, Impala, Basic, itp? Z tego co zauważyłem stosuje się opony od 28×1.1 do 28×1.5 (w zależności od preferencji i pory roku). Czy spotkał się Pan z takimi klasykami i 28×2.0 zastosowanymi w nich? Mierzyć rozstaw na widełkach tylnych? Na coś jeszcze zwrócić uwagę?

  1. says: Arnold

   Witam,

   najwęższe opony balonowe produkowane są w rozmiarze 28 x 1,75 (47-622) także trzeba by było sprawdzić czy w przypadku Pana roweru taki rozmiar opony nie będzie kolidował np z błotnikami lub wspornikami błotników.

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.