Rowerowe opony balonowe BallonBike

Czym charakteryzują się balonowe opony rowerowe zwane BalloonBike ?

Cortina Chrono i opony balonowe
Cortina Chrono i opony balonowe

Określeniem BallonBike określane są rowery do codziennego użytku z dość dużymi objętościowo oponami. Szerokość takiej opony plasuje się od 50 mm do 60 mm, dzięki czemu miejski rower bez amortyzowanego widelca może stać się bardzo komfortowy w użytkowaniu i jeździe po nierównym terenie. Obszerna opona posiada wewnątrz naturalną poduszkę powietrzną, która działa w podobny sposób do amortyzatora i tłumi nierówności. Kolejną zaletą opon balonowych jest fakt, że pomimo swojego dużego rozmiaru już po napompowaniu do ciśnienia 2 barów opona bardzo dobrze amortyzuje, a przy tym stawia bardzo małe opory toczenia. Z uwagi na swoją specjalną budowę miejsce styku opony z powierzchnią drogi jest stosunkowo niewielkie.

W testach German Sport University Cologne certyfikowane opony balonowe wypadły podobnie komfortowo jak w pełni amortyzowany rower. W teście porównano komfort jazdy roweru bez amortyzacji na oponach Schwalbe Big Apple w rozmiarze 60-622 mm i ciśnieniu 2 barów oraz rower w pełni amortyzowany z oponami w rozmiarze 37-622 mm.

Wyniki testu w stosunku do w stosunku do roweru bez amortyzacji na zwykłych oponach.

Rower bez amortyzacji wyposażony w opony balonowe zmniejszył nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym o 25%

Rower z pełną amortyzacją i oponami 37-622 zmniejszył nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym o 33%

Także gołym okiem widać, że inwestycja w opony balonowe jest zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem w stosunku do kupna nowego roweru z pełną amortyzacją.

 

Przykładowe opony balonowe:

Schwalbe Big Apple

Schwalbe Big Ben

Schwalbe Century

Schwalbe Fat Frank

CST Zeppelin

CST PalmBay

 

More from Arnold Przewłocki
Pedały rowerowe Union 689 Brown 520 gram
Pedały rowerowe Union 689 Brown waga 520 gram
Read More
Join the Conversation

2 Comments

 1. says: Krzysiek

  Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam czy są ograniczenia w stosowaniu tego typu opon w klasycznych rowerach jak Gazelle Toer Populair, Impala, Basic, itp? Z tego co zauważyłem stosuje się opony od 28×1.1 do 28×1.5 (w zależności od preferencji i pory roku). Czy spotkał się Pan z takimi klasykami i 28×2.0 zastosowanymi w nich? Mierzyć rozstaw na widełkach tylnych? Na coś jeszcze zwrócić uwagę?

  1. says: Arnold

   Witam,

   najwęższe opony balonowe produkowane są w rozmiarze 28 x 1,75 (47-622) także trzeba by było sprawdzić czy w przypadku Pana roweru taki rozmiar opony nie będzie kolidował np z błotnikami lub wspornikami błotników.

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.