Rowerowe opony balonowe BallonBike

Czym charakteryzują się balonowe opony rowerowe zwane BalloonBike ?

Cortina Chrono i opony balonowe
Cortina Chrono i opony balonowe

Określeniem BallonBike określane są rowery do codziennego użytku z dość dużymi objętościowo oponami. Szerokość takiej opony plasuje się od 50 mm do 60 mm, dzięki czemu miejski rower bez amortyzowanego widelca może stać się bardzo komfortowy w użytkowaniu i jeździe po nierównym terenie. Obszerna opona posiada wewnątrz naturalną poduszkę powietrzną, która działa w podobny sposób do amortyzatora i tłumi nierówności. Kolejną zaletą opon balonowych jest fakt, że pomimo swojego dużego rozmiaru już po napompowaniu do ciśnienia 2 barów opona bardzo dobrze amortyzuje, a przy tym stawia bardzo małe opory toczenia. Z uwagi na swoją specjalną budowę miejsce styku opony z powierzchnią drogi jest stosunkowo niewielkie.

W testach German Sport University Cologne certyfikowane opony balonowe wypadły podobnie komfortowo jak w pełni amortyzowany rower. W teście porównano komfort jazdy roweru bez amortyzacji na oponach Schwalbe Big Apple w rozmiarze 60-622 mm i ciśnieniu 2 barów oraz rower w pełni amortyzowany z oponami w rozmiarze 37-622 mm.

Wyniki testu w stosunku do w stosunku do roweru bez amortyzacji na zwykłych oponach.

Rower bez amortyzacji wyposażony w opony balonowe zmniejszył nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym o 25%

Rower z pełną amortyzacją i oponami 37-622 zmniejszył nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym o 33%

Także gołym okiem widać, że inwestycja w opony balonowe jest zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem w stosunku do kupna nowego roweru z pełną amortyzacją.

 

Przykładowe opony balonowe:

Schwalbe Big Apple

Schwalbe Big Ben

Schwalbe Century

Schwalbe Fat Frank

CST Zeppelin

CST PalmBay

 

More from Arnold Przewłocki

Opony z wyższym bieżnikiem do roweru holenderskiego ?

Poruszasz się swoim Holendrem również po piaszczystym terenie ? Jeździsz na rowerze...
Read More

2 komentarze

  • Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam czy są ograniczenia w stosowaniu tego typu opon w klasycznych rowerach jak Gazelle Toer Populair, Impala, Basic, itp? Z tego co zauważyłem stosuje się opony od 28×1.1 do 28×1.5 (w zależności od preferencji i pory roku). Czy spotkał się Pan z takimi klasykami i 28×2.0 zastosowanymi w nich? Mierzyć rozstaw na widełkach tylnych? Na coś jeszcze zwrócić uwagę?

    • Witam,

      najwęższe opony balonowe produkowane są w rozmiarze 28 x 1,75 (47-622) także trzeba by było sprawdzić czy w przypadku Pana roweru taki rozmiar opony nie będzie kolidował np z błotnikami lub wspornikami błotników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.