Blokada tylnego koła – podkowa

Blokada tylnego koła często nazywana podkową lub frame-lockiem…

…to jeden z bardziej wyraźnych atrybutów rowerów Holenderskich. Blokada na tylne koło ma zadanie zabezpieczyć nasz rower przed odjazdem z nie swoim właścicielem. Zamknięta podkowa blokuje tylne koło tak, że nie ma możliwości obrócenia koła o jeździe nie wspominając. Najlepszymi jak dotąd podkowami może pochwalić się holenderska firma AXA i jej flagowy i najmocniejszy model AXA Defender. W ofrcie AXA Holland znajduje się jeszcze kilka innych modeli różniących się zastosowaniem i wyglądem. Pozostałe firmy produkujące zabezpieczenia rowerowe co raz bardziej ulepszają swoje blokady koła i także mają w swojej ofercie w miarę szeroką gamę frame-locków. I tak np. niemiecka firma ABUS może poszczycić się swoim zabezpieczeniem ABUS Amparo, która klasą bezpieczeństwa i funkcjonalnością dogoniła AXA Defender jednak jej wygląd i design są jednak dość surowe. Jednak i one znajdują swoich wielbicieli. Ostatnią znaną i polecaną firmą produkującą zabezpieczenia koła jest także niemiecki Trelock i ich flagowy model Trelock RS440 – swoją drogą właśnie Trelock RS podbił serca holendrów jako jedyny poza AXA Defneder. Polubili go na tyle, że najwięksi producenci rowerów w Europie jak Batavus czy Sparta umieszczali i umieszczają Trelocka RS 420-440 w swoich rowerach. Trelocka RS zarówna jak AXA Defender można dostać w różnych kolorach co jest oczywiście dużym plusem.

     Blokady tylnego koła posiadają kilka szczególnych cech, które wyróżniają je spośród innych i nadają różne zastosowanie.

 • Najwyższe modele blokad koła posiadają możliwość zintegrowania z łańcuchem lub linką zabezpieczającą. Posiadają wtedy specjalnie otwory w obudowie, w które mamy możliwość włożenia linki lub łańcucha zakończonego specjalną końcówką. Takim rozwiązaniem może się pochwalić AXA Defender, Trelock RS42-440 czy ABUS Amparo
Zapięcie blokada koła ABUS Amparo
Zapięcie blokada koła ABUS Amparo

ABUS Amparo http://www.rowerystylowe.pl/p-856/podkowa-abus-amparo-4850

Zapięcie blokada koła AXA Defender
Zapięcie blokada koła AXA Defender

AXA Defender http://www.rowerystylowe.pl/p-618/axa-defender-black

 • Produkowane są także modele przeznaczone do rowerów z szerokimi oponami lub oponami balonowymi. Tradycyjne podkowy nie mają tutaj racji bycia, ponieważ są zbyt wąskie. Na ratunek przychodzą nam tutaj dwie podkowy AXA Ren i Trelock RS300. Tutaj maksymalna szerokość opony to, aż 57 mm ! Także idealne rozwiązanie dla właścicieli rowerów cruiser czy holendrów wyposażonych w szerokie opony.
Zapięcie blokada koła AXA Ren
Zapięcie blokada koła AXA Ren
Zapięcie blokada koła Trelock RS 300
Zapięcie blokada koła Trelock RS 300

AXA Ren http://www.rowerystylowe.pl/p-3686/podkowa-axa-ren-do-szerokich-opon-i-blotnikow

Trelock RS 300 http://www.rowerystylowe.pl/p-802/podkowa-trelock-rs-300-do-grubych-opon

 • Podkowy z wyjmowalnym kluczem. Praktycznie 90% produkowanych podków na tylne koło nie ma możliwości wyciągnięcia z nich kluczyka bez wcześniejszego zamknięcia podkowy, co jest może i dobrą ideą, bo jeżeli nie zamykamy podkowy to kluczyk mocno siedzi w podkowie i zawsze jest pod ręką. Z drugiej strony są użytkownicy rowerów, którzy chcą taki kluczyk mieć np. w zestawie kluczy w kieszeni. Tutaj nie mamy zbyt wielkiego wyboru, bo jedynym modelem oferującym możliwość wyjęcia kluczyka przy otwartej podkowie jest Trelock RS 306
Zapięcie blokada koła Trelock RS 306
Zapięcie blokada koła Trelock RS 306

Trelock RS 306 http://www.rowerystylowe.pl/p-803/podkowa-trelock-rs-306-z-kluczem-wyjmowanym

 • Specjalny otwór montażowy na błotnik rowerowy. W taki otwór wyposażone są wszystkie modele AXA Defender od roku 2012. Wbrew pozorom dany otwór nie służy do montażu podkowy na rowerze tylko do przymocowania do podkowy tylnego błotnika. Jednak jest to opcja tylko i wyłącznie używana wtedy jeżeli posiadamy taki rower z błotnikiem fabrycznie przymocowanym do podkowy w innych przypadkach taki otwór nas nie interesuje. Takie rozwiązanie często stosuje Gazelle.
 • Rodzaje kluczyków. Tutaj mimo tego, że firm jest 3 do wyboru mamy dwie opcje. AXA Defender proponuje nam najbezpieczniejszy klucz, klucz płaski frezowany, natomiast w pozostałych modelach AXA, ABUS i Trelocka prym wiedzie klucz płaski ząbkowany, jednak niektóre ząbkowane są z obu stron co też zwiększa bezpieczeństwo.
Kluczyk do zapięcia rowerowego AXA
Kluczyk do zapięcia rowerowego AXA
Kluczyk do zapięcia rowerowego Trelock
Kluczyk do zapięcia rowerowego Trelock
Kluczyk do zapięcia rowerowego Abus
Kluczyk do zapięcia rowerowego Abus

Wiele rowerów holenderskich jak Batavus i Sparta posiadają specjalne modele blokad koła wyprodukowanych specjalnie na ich zamówienie, które dostosowane są np. do kształtu ramy roweru i tak np. Trelock RS 410 montowany jest w specjalne miejsce na ramie, a AXA Fusion jest modelem całkowicie wbudowanym w ramę roweru, przez co też jest najbezpieczniejsza w swojej klasie.

Blokada zabudowana w ramie AXA Fusion
Blokada zabudowana w ramie AXA Fusion
Blokada zabudowana w ramie Trelock RS410
Blokada zabudowana w ramie Trelock RS410

AXA Fusion http://www.rowerystylowe.pl/p-3229/podkowa-axa-fusion

Trelock RS410 http://www.rowerystylowe.pl/p-172/podkowa-trelock-rs-410-w-miejsce-na-podkowe-w-ramie-roweru

Jak widzicie wybór jest dość spory także mam nadzieję, że choć trochę Wam pomogliśmy.

More from Arnold Przewłocki
Batavus Old Dutch vs Gazelle Classic / Basic porównanie wyposażenia, który rower kupić ?
Batavus Old Dutch vs Gazelle Classic / Basic porównanie wyposażenia, który rower...
Read More
Join the Conversation

31 Comments

 1. says: Ulka

  Niech mnie ktoś poratuje poradą jak ściągnąć takie zabezpieczenie bez klucza, bo zgubiłam i rower stoi nieużywany! Dramat… 🙁

  1. says: Maciej M

   Jedyny znany nam sposób to taki, którego używają złodzieje, czyli przeciąć narzędziem elektromechanicznym potocznie zwanym gumówka (szlifierka kątowa).
   Jeśli masz ewentualnie numer zgubionego klucza to można dorobić w AXA po numerze.

 2. says: Paweł

  Przy holenderskiej Gazeli złamał mi się klucz w zabezpieczeniu AXA SL9. Grot klucza został w środku. Dorabianie klucza nie ma sensu. Z tyłu u góry na środku widzę że wystaje mocowanie śruby więc pewnie trzeba ściąć albo rozwiercić. Domyślam się że to nie jedyny punkt mocowania zabezpieczenia. Gdzie będą pozostałe? Ktoś ma jakieś pomysły? Może miał ktoś taki przypadek? Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.

 3. says: Maciej M

  Punkty mocowania mamy też po prawej i lewej stronie ramy wystarczy usunąć zaślepki pod którymi znajdują śruby. Jełsi podkowa jest zamknięta to jeszcze należy użyć szlifierki kątowej 🙂

 4. says: Kas

  Wyjelam klucz na sile bo myślałam ze się zamek popsuł, zabezpieczenie koła jest otwarte i ten łańcuch nie wchodzi i teraz nie mogę włożyć klucza ani zamknąć zamka, co zrobić?

 5. says: Kas

  Wyjelam kluczyk na sile bo myślałam ze się zamek popsuł, zabezpieczenie koła jest otwarte i ten łańcuch nie wchodzi i teraz nie mogę włożyć klucza ani zamknąć zamka, co zrobić?

 6. says: Katarzyna

  A co jeśli mi się „udało” wyjąc klucz bez zamknięcia podkowy z Axa Defender i teraz nie mogę nic zrobić.. jest jakiś sposób.

 7. says: Katarzyna

  A co jeśli mi się „udało” wyjąc klucz bez zamknięcia podkowy z Axa Defender i teraz nie mogę nic zrobić.. jest jakiś sposób? Chce zamknąć z powrotem rower i nie mogę

 8. says: Kasia

  Mam zabezpieczenie Axa Defender i nie mogę go zamknąć, klucze mam, ale nie mogę włożyć bo wyjęłam na sile bez zamykania podkowy

 9. says: Anna

  Witam wszystkich,mam pytanko.Kupiłam Gazelle C7+comfort ma ona podkowę Ren ll czy do takiej podkowy jest łańcuch wtykowy?

 10. says: Marcin

  Witam.
  Mam podkowę „no name” i chcę ją zamontować do roweru.
  Kupiłem za 10 Euro w Action.
  Niestety nie ma ona żadnych uchwytów do montażu.
  Są tylko otwory na śruby.
  Co za tym idzie, potrzebuję uchwytów montażowych.
  Gdzie je mogę nabyć w drodze kupna?
  (na razie przyłapałem trytkami)

  Takie uchwyty mam przy drugiej podkowie AXA Defender.

  pozdrawiam
  Marcin

  1. says: Krzysiek

   Dzień dobry,
   adaptery montażowe AXA przeznaczone są jedynie do wybranych modeli podków AXA.
   Niestety ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć jakie by pasowały do Pańskiej podkowy, tym bardziej, że nie widzę, jak ona wygląda.
   Proszę spróbować poszukać po producencie.

   1. says: Kasia

    Witam. Mam blokadę Axa. Niestety złamał mi się klucz a jego część utkwiła w zamku. Czy da się to jakoś naprawić?

 11. says: Tomek

  Witam!
  Mam w rowerze Batavus oryginalną klamrę zabezpieczającą Batavusa z otworem na linkę, czy pin linki będzie inny niż w linkach AXA, kupiłem standardową linkę AXA z pinem 10 mm i jest za gruby?

 12. says: Artur

  Mam blokadę zintegrowaną z ramą w rowerze Sparta Axa Fusion
  Stan zastałem taki że po włożeniu klucza zamek się nie otwiera .
  Prawdopodobnie jest uszkodzony .
  Jak teraz wymienić zamek nie uszkadzając pałąka blokującego ?

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.