Test zapięcia U- lock Abus Granit X Plus 540

10 Bezpieczeństwo
10 Cena do jakości
10

Zapięcie rowerowe Ulock Abus Granit X Plus 540

Zapięcie typu u- lock Granit X Plus niemieckiej firmy Abus jest jednym z najmocniejszych tego typu zapięć dostępnych na naszym rynku. Wybrany przeze mnie model, to dłuższy- trzystu milimetrowa- z mocowaniem na rower typu USH. Jego poziom zabezpieczenia, to według skali Abusa 15 stopień na 15 możliwych.

OPAKOWANIE.

W opakowaniu znajdziemy:
– u- locka,
– mocowanie USH,
– tuleje redukcyjne do mocowania na ramie lub bagażniku,
– zestaw śrubek montażowych,
– dwa klucze, w tym jeden z podświetleniem,
– kartę z kodem (potrzebną w przypadku, gdybyśmy chcieli dorobić klucz),
– instrukcję obsługi i ulotkę informacyjną od producenta.

Całość jest, jak na Abusa przystało, ładnie zapakowana.

MONTAŻ I TRANSPORT.
Mocowanie USH charakteryzuje się przede wszystkim uniwersalnością montażu- pasuje do rurek o średnicy od 15 do 35. Ja zdecydowałem się na montaż na bagażniku z uwagi na łatwość zakładania i zdejmowania u- locka oraz komfort przewożenia. Zamocowany tam Granit X Plus nie hałasuje, nie telepie się- innymi słowy nie przeszkadza w jeździe. Dodatkowym atutem mocowania USH jest to, że bez kluczyka nie wyjmiemy z niego zapięcia.
Dla osób nie chcących przewozić u- locka na bagażniku, bądź nie mających takiej możlwiości Abus umożliwia transport zabezpieczenia np. na ramie.

U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0987
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0986
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0984
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0985
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0983
U- lock Abus Granit X Plus 540

WYKONANIE.
Biorąc Abusa Granit X Plus 540 do ręki od razu wiadomo, że to mocna rzecz. Wiadomo, że nie ma zapięć nie do sforsowania, widac jednak, że niemiecki producent naprawdę się przyłożył do tego u- locka. Pręt o czterokątnym przekroju wykonany jest z wysokogatunkowej hartowanej stali o grubości 14mm , dodatkowo cały pałąk pokryty jest gumą zabezpieczającą powierzchnie lakierowane roweru. Jarzmo jest równie solidne, z ukrytym w środku podwójnym zamkiem.
Główny zamek jest chroniony i odporny na rozwiercenie, a całość sprosta rozcinaniu, rozginaniu rozpychaniu, a nawet zamrażaniu.
15 poziom zabezpieczenia w 15. stopniowej skali pozwala nam na przypinanie drogich rowerów w miejscach o najwyższym zagrożeniu kradzieżą.

U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0988
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0990
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0991
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0989
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0992
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0993
U- lock Abus Granit X Plus 540
U- lock Abus Granit X Plus 540 IMG_0994
U- lock Abus Granit X Plus 540

W PRAKTYCE…
U- lock nie należy do najlżejszych, bo według producenta model Granit X Plus 540 300mm waży 1656g. Faktycznie- lekki nie jest, ale przy transporcie na rowerze nie ma to większego znaczenia. A dobre zapięcie po prostu musi swoje ważyć. Jak wspominałem wcześniej- uchwyt USH do przewozu Abusa na rowerze jest bardzo wygodny i praktyczny; szybko się z niego u- locka wypina i szybko wpina; dodatkowo jest bezpieczny i estetyczny.
Abus Granit X Plus 540 służy mi codziennie w mieście, długość 300mm wybrałem z uwagi na większą uniwersalność. Na co dzień przypinam rower na kilka godzin przed pracą, zdarza mi się też w bramie, bo nie zawsze jest sens (i chęci…) wnoszenia roweru na trzecie piętro, często też zostawiam rower przed sklepami, marketami… i cały czas cieszę się swoim rowerem (właściwie nie jednym, bo Granitem przypinam wszystkie trzy swoje rowery…).

ZALETY I WADY.
Głównymi zaletami u- locka Abus Granit X Plus 540 jest jego wytrzymała konstrukcja, najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz możliwość transportu na rowerze. Jako wadę można potraktować dość wysoką wagę, choć dobre zapięcie swoje musi ważyć, a w przypadku transportu Granita X Plus na rowerze i tak tego zbytnio nie odczujemy.

More from Krzysiek Troszczyński
Test siodełka rowerowego Brook’s Swallow.
Siodełko rowerowe Brooks B15 Swallow. Siodełko Brooks B15, to kontynuacja genialnego wyścigowego...
Read More
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.