Zapięcie rowerowe jakie wybrać łańcuch, ulock czy linka ?

zapiecie rowerowe ktore wybrac ulock lancuch linka czy skladane
zapiecie rowerowe ktore wybrac ulock lancuch linka czy skladane

Które zapięcie rowerowe wybrać – bezpieczne, praktyczne czy designerskie ?

W dzisiejszych czasach półki w sklepach rowerowych, aż uginają się od różnego rodzaju zabezpieczeń rowerowych. Duży wybór mamy nie tylko w śród producentów, ale przede wszystkim możemy wyjść ze sklepu rowerowego z zapięciem mając w kieszeni tylko 10.00 zł lub wyczyścić sobie konto zostawiając 10.00 zł i wydać na zabezpieczenie 500 i więcej złotych.

Czy warto inwestować w drogie zabezpieczenia rowerowe ? Czy spełniają swoje zadanie i w odpowiedni sposób chronią nasz rower przed kradzieżą ? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Na początek skupmy się na rodzajach zapięć rowerowych, tutaj z roku na rok mamy co raz większy wybór. Zaczynając od najsłabszych i na najmocniejszych kończąc:

 1. Linki i spirale
 2. Linki pancerne
 3. Łańcuchy
 4. Zapięcie składane NOWOŚĆ
 5. Blokady koła Frame-Locki
 6. U-locki

LINKI ROWEROWE – Zapięcia rowerowe w postaci linek, spirali to najtańsze i najmniej bezpieczne zabezpieczenie naszego roweru.

Za wiele się tutaj nie będziemy rozpisywać, jedynie warto zaznaczyć, że jeżeli zależy nam na wadze naszego roweru i nie będziemy go pozostawiali bez kontaktu wzrokowego to linka okaże się bezkonkurencyjna. Waga linek rowerowych zaczyna się już od 100 gram, do tego jeżeli są spiralne to przy niskiej wadze możemy mieć zapięcie, którym zabezpieczymy 2, 3 i więcej rowerów na czas wypicia kawy w ogródku przy kawiarni 🙂 Na tym zalety linek się kończą i nie zmieni tego nawet cena w okolicach 100 zł. Oczywiście poruszając się po mieście rowerem z rzeki wartym do 200 zł nie koniecznie warto jest inwestować w lepszej klasy zabezpieczenie. Kupując linkę do 60 zł na pewno przeszkodzimy przypadkowemu złodziejowi, który po pijaku będzie chciał pożyczyć rower 🙂

CITADEL-Linka-rowerowa-CC-20120E

Jak wszędzie tak i w przypadku linek mamy wyjątek od reguły. Wyjątkiem tym jest mega gruba linka ABUS Cetero 970 o średnicy 25 mm – która jednak kosztuje swoje czyli ok 180-250 zł.

ABUS Cetero 970 linka rowerowa zapiecie

LINKI PANCERNE (Jelita) – Zapięcia rowerowe w postaci stalowej linki w stalowych tulejach, dzięki takiej budowie niebezpieczeństwo przecięcia linki maleje, po na drodze do linki stoją mniej lub bardziej grube stalowe tuleje. 2-3 lata temu takie zapięcia stały się dość popularne, a to za sprawą niskiej ceny, nadal w miarę niskiej wagi i pancernego wyglądu 🙂 słowo wyglądu bardzo dobrze wpasowuje się w charakter tego zapięcia. Ceny Jelit zaczynają się od 50 zł i kończą na grubo ponad 400 zł.

Do najtańszych należą zapięcia Citadel czy Secura dostępne w większości sklepów w Polsce:

 

zapiecie rowerowe linka pancerna CITADEL CA 50
CITADEL CA 50
zapiecie rowerowe linka pancerna Secura KB401
Secura KB401

Z wyższej półki warto zwrócić uwagę na linki pancerne ABUS i Trelock:

zapiecie rowerowe jelito Abus Centuro 860
Abus Centuro 860
zapiecie rowerowe linka pancerna Trelock
Trelock

Prawdziwa petarda wśród pancernych linek rowerowych to ABUS Steel O Flex 1025 – ponad 1,6 kg kolos straszy samym wyglądem, a po wzięciu go w ręce mamy wrażenie, że stanie się coś niedobrego 😀

zapiecie rowerowe jelito Abus Granit Steel-O-Flex X-Plus 1025
Abus Granit Steel-O-Flex X-Plus 1025

ŁAŃCUCHY ROWEROWE – zapięcia rowerowe w postaci łańcuchów z kłódkami lub zintegrowanymi zamkami.

Łańcuchy są na rynku od początku dziejów zabezpieczeń rowerowych w związku z tym ich wybór jest na prawdę ogromny. Dlaczego łańcuch będzie najlepszym rozwiązaniem jeżeli kochamy swój rower i nie chcemy się z nim rozstać w głupi sposób ? Łańcuchy mają różne długości te najdłuższe sięgają 150 cm co pozwala nam bezpiecznie przypiąć 3-4 rowery jednym zapięciem. Dobrej jakości łańcuchy wykonane są z wysokiej jakości hartowanej stali odpornej na przecięcia i nacisk nawet najmocniejszych ludzkich mięśni. Nawet te najtańsze odstraszają potencjalnych złodziei samym wyglądem. Przede wszystkim łańcuchy rowerowe są elastycznie dzięki czemu stają się najbardziej praktycznymi zapięciami rowerowymi – słup czy latarnia i brak stojaka rowerowego, nie ma problemu 90 cm spokojnie wystarczy aby owinąć średniej grubości latarnię czy słup. Dzięki tej elastyczności łańcuchy zawierają bardzo mało miejsca po złożeniu, przy dobrej kompresji, zmieścimy taki łańcuch do sakwy pod siodełkiem. Największy minus łańcuchów to ich waga, która nawet w tańszych łańcuchach za 70-80 zł będzie oscylowała w granicach 800-1200 gram, a w najmniejszych przekracza 2 kg. Dla jednych jest to minus, bo walczą o kilogramy na rowerze, dla pozostałych dodatkowe 2 kg nie robią różnicy i coś w tym jest, bo jeżeli używamy roweru na co dzień to lepiej dobrze go zabezpieczyć przed kradzieżą.

Oczywiście jeżeli celujecie w kwotę poniżej 50.00 zł odpuście sobie łańcuchy – nie spełnią one swojego zadania, a tylko dostarczą kilogramów i poobijanej ramy. Łańcuchy godne uwagi zaczynają się w sklepach od 80-90 zł tutaj warto zwrócić uwagę na holenderską AXA czy niemieckiego ABUS.

Popularne i bezpieczne łańcuchy ABUS i AXA do rowerów o wartości do 1500 zł: 

AXA CLINCH

lancuch rowerowy zapiecie axa clinch
AXA Clinch 85

ABUS IONUS

 

zapiecie lancuch rowerowe abus ionus 8800

ABUS CATENA

zapiecie rowerowe lancuch abus catena

Bezpieczne łańcuchy do zabezpieczenia rowerów o wartości w okolicach 2000-3000 zł:

ABUS IVY 9100

zapiecie rowerowe ABUS IVY 9100 lancuch
ABUS IVY 9100

AXA CHERTO 

zapiecie rowerowe lancuch AXA CHERTO
AXA CHERTO

Łańcuchy pancerne niczym gąsienica od czołgu:

TRELOCK BC 515

zapiecie rowerowe lancuch TRELOCK BC 515
TRELOCK BC 515

AXA PROCARAT

zapiecie rowerowe lancuch AXA PROCARAT
AXA PROCARAT

ABUS CITYCHAIN 1010

zapiecie rowerowe abus ABUS CITYCHAIN 1010
ABUS CITYCHAIN 1010

Łańcuch, który sprawi, że złodziejowi łatwiej będzie rozkuć beton i ukraść rower razem ze stojakiem, a jego uderzenie zwali z nóg największego koksa to ABUS CityChain X-Plus 1060

SKŁADANE ZAPIĘCIA ROWEROWE – to stosunkowo nowość na rynku rowerowym, jednak ten rodzaj zabezpieczeń rowerowych zdobywa co raz większe grono odbiorców. Głównie dlatego, że zapięcia składane łączą w sobie cechy łańcucha i najmocniejszego U-locka.

 

Zapięcie składane Fold-Lock praktycznie mają same zalety. Ich wytrzymałość i poziom bezpieczeństwa jest bliski zapięciom typu Ulock, w praktyce są tylko minimalnie mniej elastyczne w stosunku do łańcuchów, a po złożeniu zajmują mniej miejsca niż niejeden łańcuch czy nawet linka. Dodatkowo są płaskie dzięki czemu możemy transportować je praktycznie w każdym miejscu na ramie roweru. Jeżeli są takie extra, super i nowoczesne to czy maja słabe strony ? Jak do wszystkiego także tutaj możemy przyczepić się do… ceny gdyż nawet najtańsze zaczynają się od 150.00 zł 😀 Jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, funkcjonalność i praktyczność to nie mają sobie równych.

Do 200.00 zł warto zwrócić uwagę na produkty AXA, Trelock i ABUS:

AXA Newton FL90K

zapiecie skladane AXA Newton FL90K
AXA Newton FL90K

AXA Foldable 

zapiecie skladane AXA Foldable
AXA Foldable

Trelock FS 200 

zapiecie skaldane Trelock FS 200
Trelock FS 200

ABUS U-grip

zapiecie skladane ABUS U-grip
ABUS U-grip Fold

Zapięcia składane dla rowerów o wartości 2000-3000 zł (przedział cenowy zapięć 240-350 zł):

ABUS Bordo 6000

zapiecie skladane rowerowe ABUS Bordo 6000
ABUS Bordo 6000

AXA Toucan

AXA Toucan zapiecie skladane
AXA Toucan

ABUS BORDO BIG 

zapiecie skladane ABUS BORDO BIG
ABUS BORDO BIG

Niekwestionowanym liderem wśród zapięć rowerowych składanych od kilku lat jest ABUS BORDO Granit X-Plus 6500, który bezpieczeństwem przewyższa 90% zapięć typu Ulock i wszystkie łańcuchy oraz pozwoli spać bezpiecznie właścicielom bardzo drogich rowerów powyżej 4000 zł.

zapiecie skladane ABUS BORDO Granit X-Plus 6500
ABUS BORDO Granit X-Plus 6500

Zapięcia rowerowe U LOCK – najmocniejsze zabezpieczenia rowerowe na rynku. Wykonane z jednego kawałka stali dzięki czemu najtrudniejsze to sforsowania.

Przypadku U-locków nawet najtańsze na rynku okazują się lepszym mocniejsze niż jakakolwiek linka rowerowa. Wszystko z uwagi na zdecydowaniu mocniejszą budowę i małą ilość miejsc do prostego sforsowania zabezpieczenia. W najtańszych modelach o wartości poniżej 70 zł jakość stali zostawia wiele do życzenia, a najsłabszym ogniwem okazują się zamek i rygle lub rygiel mocujący szeklę w zamku.

Słaba strona Ulocków to ich zastosowanie w praktyce, które sprawdza się głównie tylko w przypadku dobrego dostępu do stojaków rowerowych, znaków i innych stalowych barierek o ograniczonej szerokości max 22 cm.

Do polecanych Ulocków w kwocie 85-140 zł zalicza się produkty renomowanych producentów ABUS, AXA czy Trelock. Są to zapięcia rowerowe w dobry sposób chroniące rowery o wartości rynkowej do 1500 zł.

AXA Newton Ulock

AXA Newton Ulock

Trelock BS 301

Trelock BS 301

ABUS Facilo 

ABUS Facilo ulock zapiecie rowerowe

Jeżeli posiadamy rower o wartości 2000-3000 zł zdecydowanie warto jest zainwestować w wysokiej klasy zabezpieczenie, które charakteryzuje się lepszą jakością stali hartowanej, mocniejszymi zamkami, i lepszej jakości ryglami. Tutaj na zapięcie musimy przeznaczyć od 190 do 270 zł.

ABUS Varedo 47

ABUS Varedo 47 ulock zapiecie rowerowe

ABUS Granit 460

ABUS Granit 460 zapiecie ulock

ABUS Granit Plus 470

ABUS Granit Plus 470

Liderem w dziedzinie bezpieczeństwa rowerowego od lat jest legendarny już ulock ABUS Granit X-Plus 540 (dawnej 54), za którym kryje się aż 5 ogólnoświatowych patentów bezpieczeństwa:

 1. czworokatny pałąk zwiększa wytrzymałość na przecięcie o 25%
 2. paraboliczny kształt końcówki pałąka zwiększa wytrzymałość na rozciąganie o 15%
 3. nowoczesny i mocno zaawansowany technologicznie zamek X-Plus ze specjalnym kluczem i systemem antyrozwierceniowym
 4. obustronne niezależne od siebie rygle (prawy i lewy)
 5. klucze z kartą kodów z 1.200.000 kombinacjami

…a do tego jest Made in Germany jak Mercedes, BMW, Busch & Muller czy foteliki Romer czyli wszystko co najlepsze !

ABUS Granit X-Plus 540
ABUS Granit X-Plus 540

 

 

 

More from Arnold Przewłocki
Opony rowerowe 28 x 1 5/8 x 1 3/8 vs 28 x 1.4 = 37-622
Opony rowerowe w rozmiarze 28 x 1 5/8 x 1 3/8 vs...
Read More
Join the Conversation

5 Comments

  1. says: Maciej M

   Jesli odpowiedź miała by być ogólna bez wyszczególniania marek i konkretnych modeli to powiedziałbym tak:

   Ze względu na bezpieczeństwo:
   1. U-lock
   2. Łańcuch
   3. Linka

   Jeśli chodzi o wygodę użytkowania to:
   1. Łańcuch / Linka
   2. U-lock

   Jeśli chodzi natomiast o wygodę przewożenia to:
   1. U-lock (jeśli jest w komplecie z uchwytem)
   2. Linka / Łańcuch

 1. says: Jan

  ABUS Granit X-Plus 540 – jezeli to jest made in Germany, to bedzie to najgorszy produkt. Toporne jak wszystko co niemieckie, a do tego zawodne jak wszystko co niemieckie. Auta niemieckie sypia sie na potege dzieki swoim patentom, albo silniczkom TSI ;), , czy elektroniki, w wiekszosci Bosha. Trzymac sie z dala! Dobrze ze uprzedziliscie.

 2. says: baloniasty

  Ja używam U-locka Ausa Granit plus 470 i jestem bardzo zadowowlony – tym bardziej że zdał egzamin kiedy zostawiłem rower w centrum miasta. Ktoś sie do niego dobierał ale zdarł tylko ta zewnętrzną warstwe – zupenie nie naruszył metalu – on jest nieśmiertelny. Abus w ogóle ma super zapiecia – te łańcuchy Ivy 9100 są tez mega ale trochę ciężkie. Kiedyś kupie sobie bordo jak misie ulock znudzi. Mój kumpel go ma i w zestawie ma taki fajny koszyk na niego ze do ramy można przyczepić – najbardziej kompaktowe rozwiązanie. pomki są na abus – widziałem jak robiłem ostatnio zakupy w https://www.rowertour.com/marka/abus/c/47

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.