Foteliki rowerowe – jaki fotelik wybrać ?

Foteliki rowerowe – jaki fotelik wybrać ?

Na polskim rynku rowerowym w ostatnim czasie pojawiło się wiele firm oferujących foteliki rowerowe dla dzieci. Od tak dużej dawki różnych modeli , cen, producentów, systemów montażowych i przeznaczenia można dostać bólu głowy. Przekonuje się o tym każdy rodzic, który po raz pierwszy chce kupić fotelik do wiosennych wyjazdów rowerowych ze swoim dzieckiem. Postaramy się ułatwić Państwu podjęcie decyzji w jak najprostszy i konkretny sposób.

Jakich fotelików rowerowych NIE KUPOWAĆ ? 

Tutaj odpowiedź jest oczywista. Nie kupujemy fotelików, które nie posiadają wymaganych w Unii Europejskiej Certyfikatów. Każdy bezpieczny fotelik rowerowy sprzedawany w Polsce powinien posiadać Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa EN 14344. Bajecznie jest jeżeli posiada także Amerykański Certyfikat Bezpieczeństwa ASTM 1625-00 (tak jak np. Holenderskie foteliki rowerowe Yepp GMG). Istotne jest także aby firma posiadała Europejski Standard Gwarancyjny na swoje produkty European Standard 99/44/EG, co wykluczy wszystkie wątpliwości.

Ostatnia sprawa to jakość produkcji. Tutaj można się sprzeczać jednak nikt z nas nie chciałby kupować produktów z metką Made in China. Trzeba pamiętać, że jest tylko kilku producentów fotelików rowerowych posiadających fabryki w Unii Europejskiej m.in Bobike (made in NL), Yepp GMG (made in NL), Romer (made in DE), Polisport (made in Portugal).

Który fotelik wybrać – przedni czy tylny ?

Dla najmniejszych dzieci polecamy przednie foteliki rowerowe, które sprawią radość nie tylko Tobie gdy będziesz miał je cały czas w ramionach i na oku, ale przede wszystkim dziecku, które będzie mogło oglądać wszystko co dzieję się dookoła, wchodzić w interakcję z rodzicem. Przednie foteliki mimo krążących mitów są zdecydowanie bardziej bezpiecznie od tylnych ponieważ znajdują się za mocnym stelażem ochronnym jakim jest kierownica roweru. Dodatkowo nasze ręce, ramiona i tułów także chronią dziecko w razie upadku.

Przedni fotelik rowerowy Yepp Mini IMG_1690
Przedni fotelik rowerowy Yepp Mini

Dla większych dzieciaków polecamy oczywiście tradycyjne foteliki rowerowe do wagi 22 kg mocowane na tylnym bagażniku lub za pomocą specjalnych stelaży do ramy roweru. Tutaj producenci dają nam ogromny wachlarz wyboru i możliwości. Foteliki rowerowe są teraz odchylane, posiadają regulację wysokości zagłówka, łatwy sposób montażu i regulacji wysokości podnóżka. Producenci kładą także duży nacisk nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na wygląd i design fotelika. Tutaj prym wiodą holenderskie marki Yepp i Bobike, które posiadając wszystkie możliwe atesty bezpieczeństwa robią najpiękniejsze i nowoczesne foteliki rowerowe.

Tylny fotelik rowerowy Romer Jockey Comfort IMG_1704
Tylny fotelik rowerowy Romer Jockey Comfort

Dla dużych dzieci, które przekraczają wagę 22 kg posiadamy foteliki, aż do wagi 35 kg. Foteliki takie mocuje się na bagażnik jak np Polisport Guppy Junior czy Yepp Junior lub na specjalnym stelażu do ramy jak Bobike Junior. Trzeba pamiętać, że foteliki mocowane na tylnym bagażniku posiadające atest udźwigu do 35 kg wymagają mocnego tylnego bagażnika rowerowego z takim samym atestem i udźwigiem.

Tylny fotelik rowerowy dla dzieci do 35kg Yepp Maxi !420x357)
Tylny fotelik rowerowy dla dzieci do 35kg Yepp Maxi

Jak zamontować tylny fotelik rowerowy na rowerze ?

Do wyboru mamy dwie opcje montażu fotelika na rowerze:

  1. Montaż do ramy za pomocą stelaża dostarczanego wraz z fotelikiem. jest to najpopularniejszy system w Polsce, głównie z uwagi na chęć posiadania jakiejkolwiek amortyzacji, którą taki stelaż w pewnym stopniu zapewnia. W przypadku montażu stelaża do ramy nie jest wymagane posiadanie tylnego bagażnika rowerowego.
  2. Montaż bezpośrednio na tylny bagażnik. Taki system to dość nowe rozwiązanie na Polskim rynku. Tutaj z pomocą przychodzą holenderskie firmy Yepp i Bobike, które posiadają w swojej ofercie takie foteliki np Yepp Maxi Easy Fit lub Bobike Maxi One. Taki system ma kilka plusów w postaci lżejszej wagi fotelika, szybki i bajecznie prostu montaż i demontaż fotelika z roweru. Taki fotelik zajmuje także mniej miejsca w szafie czy piwnicy. Jedną istotną rzeczą w przypadku zakupu fotelika mocowanego na bagażnik jest fakt, że bagażnik na którym będzie mocowany fotelik musi posiadać Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa mówiący o maksymalnej bezpiecznej nośności do 25-35kg. Takie bagażniki oferuje także firma Yepp są to bagażnik Yepp Rach 35kg.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogliśmy w wyborze. Oczywiście jak zwykle polecamy sklep rowerowy RoweryStylowe.pl z największym wyborem fotelików rowerowych.

 

More from Arnold Przewłocki
Porównanie wyświetlaczy rowerów elektrycznych
Porównanie wyświetlaczy holenderskich rowerów elektrycznych Batavus z systemami BOSCH, YAMAHA, E-go. Funkcje...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.