Fakty i mity jazdy bez ograniczenia prędkości. Jak odblokowałem rower elektryczny Bosch.

no limit speed rower elektryczny bez ograniczenia prędkosci odblokowany-

W internecie można znaleźć sporo różnego rodzaju opinii, opisów i burzliwych dyskusji na temat jazdy rowerem elektrycznym z usuniętą blokadą prędkości maksymalnej na wspomaganiu. Zdania są podzielone, jedni uważają to za normę i dobrą zabawę, inni Ci bardziej świadomi miejskiego ruchu miejskiego traktują takie rowery jak zło, które należy wyeliminować z rynku i z ruchu drogowego.

tuning-roweru-elektrycznego-bez-limitu-predkosci
Aplikacja SpeedBox – dostarczanej do moduły tuningowego Bosch SpeedBox B.Tuning

Na początku musimy jasno podzielić rynek rowerów elektrycznych na rowery elektryczne renomowanych producentów z atestowanymi silnikami elektrycznymi, które projektowane i produkowane są zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem oraz chińskie rowery z silnikami bez europejskich atestów, tutaj wrzucamy również zestawy do przerobienia zwykłego roweru na rower elektryczny. Swoją drogą EU w zeszłym roku wzięła pod lupę import z Chin tanich rowerów elektrycznych i podzespołów do przerobienia na rower elektryczny roweru tradycyjnego – także z roku na rok będzie co raz bezpieczniej.

 • Rower elektryczny ma silnik o mocy max 250W i do uruchomienia wymaga pedałowania.
 • Rowerami elektrycznymi NIE SĄ rowery posiadające silniki powyżej 250W tj. 350W, 500W czy nawet 1000W oraz żadne pojazdy poruszające się samodzielnie za pomocą manetki gazu.

Proszę abyście nie wrzucali do jednego worka zaawansowanych technologicznie modułów tuningowych np. czeskiej marki SpeedBox z garażowymi sposobami na odblokowanie roweru elektrycznego za pomocą lutownicy i kabelków oraz wiedzą zaczerpniętą z Elektroda.pl ;/ Takim praktykom mówimy zdecydowanie NIE ! Osobiście jak widzę na mieście rower z Tesco za 600 zł, z zamontowanym chińskim zestawem elektrycznym, pędzący z prędkością 50 km/h to otwiera mi się “nóż w kieszeni”. I uważam, że taki rower jest niebezpieczny nie tylko dla kierującego, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu.

W tekście przedstawię Wam zasadę działania najpopularniejszych centralnych silników elektrycznych z modułem tuningowym SpeedBox:

 1. Skupię się tylko na renomowanych producentach rowerowych systemów wspomagających jazdę na rowerze elektrycznym czyli na systemach e-bike BOSCH, YAMAHA, SHIMANO STEPS, IMPULSE i BAFANG. Wspomniani producenci rowerowych silników elektrycznych to najwięksi dostawcy systemów na rynku, a ich silniki montowane są we wszystkich liczących się markach rowerowych na europejskim rynku rowerowym. Powyższe systemy masowo spotkamy w rowerach Batavus, Gazelle, Sparta, Giant, Cube, Cannondale, Diamant, Electra, Focus, HaiBike, KTM, Orbea, Lapierre, Kalkhoff , Conway, Diamant, Scott, TREK, Winora, Romet i w wielu innych dobrze rozpoznawalnych markach.
 2. I tylko na modułach tuningowych SpeedBox i podobnych, które nie integrują w budowę silnika i nie wymagają kompletnie żadnych zabiegów cięcia kabli, lutowania itp.

Jak działa wspomaganie w rowerze elektrycznym z silnikiem centralnym na korbie Bosch, Yahama, Bafang, Shimano Steps ?

Aby móc wyjaśnić jak działa chiptuning w rowerze elektrycznym i czy jest niebezpieczny musimy poznać zasadę działania centralnych silników elektrycznych umieszczonych w miejscu montażu korby.

Silnik centralny = BOSCH, YAMAHA, SHIMANO STEPS, IMPULSE i BAFANG .

Wszystkie silniki montowane centralnie na korbie posiadają elektroniczne centrum sterowania napędu, które zapewnia płynne dostarczanie mocy, przetwarzając ponad 1000 wartości na sekundę ! Najczęściej spotykane czujniki odpowiadające za płynną i bezpieczną jazdę ze wspomaganiem elektrycznym to:

 1. Czujnik momentu obrotowego: wykrywa moc nacisku na pedały i przekazuje ją płynnie do układu sterowania silnikiem. To kluczowy element determinujący zachowanie silnika w trakcie jazdy.
 2. Czujnik prędkości: przekazuje na bieżąco aktualną prędkość
 3. Czujnik kadencji: mierzy i analizuje na bieżąco ilość obrotów korby na minutę.

Centrum sterowania napędu w każdej sekundzie zbiera i analizuje pracę wyżej wspomnianych czujników i dostosowuje siłę wspomagania do naszego stylu jazdy i aktualnego przełożenia (na przerzutce lub biegach w piaście). Wydajność silnika uzależniona jest od siły zastosowanej podczas naciskania na pedały. Im mniejsza jest siła naciskania, tym mniejsze wspomaganie.

Tłumacząc jak budowę cepa, w praktyce wygląda to tak, że im mocniej w czasie jazdy naciśniemy na pedał tym więcej mocy dostarczy nam silnik, a im słabiej będziemy naciskać na pedał tym tej mocy z silnika będziemy dostawali mniej. PROSTE ? Paradoks tego systemu jest taki, że im lżej pedałujemy tym mniej się męczymy, a jeżeli chcemy poczuć więcej mocy z silnika pod stopami to musimy tej energii dać więcej od siebie czyli męczymy się bardziej 😉

Mamy to bardzo dobrze zobrazowane na niektórych wyświetlaczach w rowerach elektrycznych np. Bosch Intuvia, Bosch Kion, Bosch Nyon, Yamaha Display, Yamaha Display A, Bafang M620, Shimano Steps SC-E6010 i i innych. Pracę silnika możemy zauważyć już na postoju wystarczy nacisnąć mocniej na pedał a kreski wskazujące wydajność będą latały w dół i w górę.

Wskaźnik wydajności silnika wyświetlacz Bosch Intuvia

Czy odblokowany rower elektryczny jest rzeczywiście taki niebezpieczny ?

Montując w rowerze elektrycznym chip moduł tuningujący np. SpeedBox niejako hakujemy system wspomagania. W teorii taki chip odblokowuje nam maksymalną prędkość, do której silnik będzie nas wspomagał. W zależności od systemu i modułu tuningującego limit prędkości ustawiany jest do 50 km/h lub znika całkowicie czyli teoretycznie moglibyśmy jechać takim rowerem na wspomaganiu zarówno 60 km/h jak i 100 km/h !

I właśnie ta “teoria nielimitowanej prędkości”, z którą możemy się poruszać na stuningowanym rowerze elektrycznym wywołuje tak skrajne emocje i doprowadza do internetowej burzy i mocnej wymiany zdań.

Silnik elektryczny Bosch Active Line Plus zębatka 38 zębów

Teraz możemy zejść na ziemię i przejść do sedna sprawy czyli praktycznej strony jazdy na odblokowanym rowerze. Realna prędkość jazdy na odblokowanym rowerze to jedyne 35-43 km/h. Wiemy już jak działają centralne silniki elektryczne, wiemy jak mocno naszpikowane są rożnymi czujnikami i jak mocno dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo. Czyli mamy świadomość, że już sama budowa silnika, jego ograniczona moc i kontrolowana wydajność są pierwszym problemem w osiągnięciu wysokich prędkości. Drugim elementem totalnie uniemożliwiającym osiąganie większych prędkości są przełożenia w jakie wyposażony jest nasz rower elektryczny. Zarówno zastosowanie przerzutki zewnętrznej jak i piasty planetarnej o największym zakresie przełożeń tj. Shimano Nexus 8 nie daje nam wielkiego pola do pobijania rekordów prędkości na rowerze. Wszystkie systemy silników centralnych opierają się o system korby jednorzędowej czyli z przodu mamy do dyspozycji tylko jedną zębatkę, a z tyłu maksymalnie 10 rzędów dla przerzutki zewnętrznej. 99% rowerów elektrycznych to rowery miejskie, trekkingowe i górskie, dlatego też warto zwrócić uwagę, że nie piszemy tutaj o przełożeniach i prędkościach jakie osiągane są na rowerach szosowych.

Silnik elektryczny Bosch Performance Line zębatka 22 zęby

W praktyce oznacza to, że maksymalna komfortowa prędkość jaką jesteśmy w stanie osiągnąć na odblokowanym rowerze elektrycznym z napędem centralnym to 34-38 km/h. Przy prędkości 34 km/h kadencja wynosi już 80 RPM (80 obrotów korby na minutę jazdy) ! Przy tym warto zaznaczyć, że sportowcy jeżdżący na rowerach szosowych, kadencję na poziomie 90-100 RPM określają jako wyścigową !

 • kadencja 80 RPM przy prędkości 34 km/h przewidziana jest dla roweru na kołach 28″, z przednią tarczą 38 zębów, tylną zębatką 16 zębów i piastą planetarną Shimano Nexus 7, której zakres przełożeń to 244%.
Odblokowany rower elektryczny, kadencja 80 RPM przy prędkości 34.4 km/h

Podsumowując jazda na odblokowanym rowerze elektrycznym z prędkością powyżej 38 km/h staje się mało komfortowa i powoli przypomina jazdą sportową, obroty korby zwiększają się co raz szybciej, aż do momentu dotarcia do maksymalnego zakresu przełożenia w rowerze. Nikt z nas nie kupuje roweru elektrycznego po to aby wyciskać siódme poty i pobijać rekordy prędkości. Rower elektryczny został zaprojektowany w celu maksymalizacji komfortu jazdy oraz zwiększenia zasięgu jaki zwykły śmiertelnik jest w stanie przejechać na rowerze nie stękając na drugi dzień z bólu mięśni – bo zakwas boli ! 🙂 Jazda na rowerze z prędkością 35-38 km/h nie wydaje się być niczym specjalnym. Poruszając się rowerem po Wrocławiu co chwilę mija mnie obcisły maratończyk na rowerze górskim lub szosowym z prędkością bliską 40 km/h i nie wieszam na nich psów, a ich jazda nie jest tematem burzliwej dyskusji. Do tego trzeba pamiętać, że wszystkie renomowane rowery elektryczne zostały zaprojektowane tak aby były jak najbardziej bezpiecznie. Posiadają opony ze specjalnej mieszanki gumy dla zwiększenia przyczepności na drodze, bezpieczniejsze hamulce hydrauliczne, mocne i nie oślepiające lampki LED czy systemy światła STOP, który rozświetla tylną lampkę po naciśnięciu klamki hamulca. Dlatego nie uważam aby jazda na “odblokowanym” rowerze elektrycznym miała dostarczyć większej dawki emocji i być bardziej niebezpieczna dla otoczenia niż szybka i dynamiczna jazda zwykłym rowerem z porównywalnymi prędkościami.

MITY:

 • Odblokowany rower elektryczny wspomaga do 100 km/h NIE MA TAKIEJ REALNEJ MOŻLIWOŚCI
 • Odblokowany rower elektryczny szybciej przyśpiesza NIE, DYNAMIKA SILNIKA NIE ZMIENIA SIĘ
 • Po zamontowaniu chipu rower jedzie sam NIE, ROWER NIE JEDZIE SAM, SPECYFIKA SILNIKA NIE ZMIENIA SIĘ
 • Rower elektryczny 500W i 100W. ROWER ELEKTRYCZNY POSIADA SILNIK O MAKSYMALNEJ MOCY 250W ! ! !

FAKTY:

 • Maksymalna prędkość na odblokowanym rowerze to około 40-45 km/h , ponieważ ogranicza ją zakres przełożeń w rowerze i maksymalna kadencja. Kadencja przy prędkości 40-45 km/h jest porównywalna do kadencji wyścigowej, co uniemożliwia dłuższą jazdę z taką prędkością.
 • Rowery elektryczne wspomagające do 45 km/h wymagają rejestracji i ubezpieczenia oraz odpowiedniego wyposażenia
 • Zamontowany chiptuning może prowadzić do utraty gwarancji na rower
 • Zamontowany chip w silniku elektrycznym zmniejsza zasięg na jednym ładowaniu baterii
 • Montaż chipu tuningującego odbywa się na odpowiedzialność właściciela roweru
 • Chip Tuning teoretycznie znosi ograniczenie prędkości
 • Maksymalna moc silnik to tylko 250W
 • Rower elektryczny nie jedzie sam, wymaga pedałowania
 • Rower elektryczny to nie skuter ani motorower
 • Przekroczenie prędkości 45 km/h jest w większości przypadków niemożliwe z uwagi na ograniczenia zakresu przełożeń przerzutek i kadencję przy takiej prędkości.

Pozdrowienia z wrocławskich dróg rowerowych PIONA !

More from Arnold Przewłocki

Rowery gravel Rondo made in Poland.

Gravel to ostatnio modne słowo na rynku rowerowym w Polsce. Rowery typu...
Read More

5 komentarzy

 • Cześć,

  To teraz pytanko – czy istnieje blokada odwrotna – np. załóżmy, że mam rower o nominalnym przyspieszeniu do 45kmh (a więc i przystosowany do takich prędkości). Załóżmy dalej, że go normalnie rejestruję itd.
  Ale czasami chciałbym jednak pojechać sobie z rodziną po ścieżce rowerowej i móc zablokować moc do tego limitu 25kmh (a jakby się dało też ograniczyć moc efektywną silnika do 250W?) by mieć pewność, że nawet przypadkiem nie pojadę szybciej (nawet gdy wiem, że i tak pewnie nawet 17kmh nie przekroczymy). I zupełnie tu abstrahuję od legalnego uznania takiej operacji przez prawo (choć byłoby miło, gdyby istniała taka oficjalna funkcja), zwyczajnie chodzi i bezpieczeństwo własne i innych ludzi na DR.
  Czy w ogóle takie blokady istnieją?

  Czy jednak jestem skazany na zakup słabszej maszyny i co najwyżej stosować opisane powyżej, ryzykowne triki, by te bezpieczne 30-35 kmh jednak pojechać jak warunki pozwolą, które często moim trekkingiem i tak rozwijam, jak sam jadę?

  Pozdrawiam
  S.

 • Ja mam inny dylemat wiem ze przy podlaczeniu trace gwarancje, ale czy jesli do przegladu zdemontuje urzadzenie czy da sie to wykryc ze bylo podlaczone pomijam ewentualne uszkodzenia wtyczek i tak dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.