Fakty i mity jazdy bez ograniczenia prędkości. Jak odblokowałem rower elektryczny Bosch.

no limit speed rower elektryczny bez ograniczenia prędkosci odblokowany-

W internecie można znaleźć sporo różnego rodzaju opinii, opisów i burzliwych dyskusji na temat jazdy rowerem elektrycznym z usuniętą blokadą prędkości maksymalnej na wspomaganiu. Zdania są podzielone, jedni uważają to za normę i dobrą zabawę, inni Ci bardziej świadomi miejskiego ruchu miejskiego traktują takie rowery jak zło, które należy wyeliminować z rynku i z ruchu drogowego.

tuning-roweru-elektrycznego-bez-limitu-predkosci
Aplikacja SpeedBox – dostarczanej do moduły tuningowego Bosch SpeedBox B.Tuning

Na początku musimy jasno podzielić rynek rowerów elektrycznych na rowery elektryczne renomowanych producentów z atestowanymi silnikami elektrycznymi, które projektowane i produkowane są zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem oraz chińskie rowery z silnikami bez europejskich atestów, tutaj wrzucamy również zestawy do przerobienia zwykłego roweru na rower elektryczny. Swoją drogą EU w zeszłym roku wzięła pod lupę import z Chin tanich rowerów elektrycznych i podzespołów do przerobienia na rower elektryczny roweru tradycyjnego – także z roku na rok będzie co raz bezpieczniej.

 • Rower elektryczny ma silnik o mocy max 250W i do uruchomienia wymaga pedałowania.
 • Rowerami elektrycznymi NIE SĄ rowery posiadające silniki powyżej 250W tj. 350W, 500W czy nawet 1000W oraz żadne pojazdy poruszające się samodzielnie za pomocą manetki gazu.

Proszę abyście nie wrzucali do jednego worka zaawansowanych technologicznie modułów tuningowych np. czeskiej marki SpeedBox z garażowymi sposobami na odblokowanie roweru elektrycznego za pomocą lutownicy i kabelków oraz wiedzą zaczerpniętą z Elektroda.pl ;/ Takim praktykom mówimy zdecydowanie NIE ! Osobiście jak widzę na mieście rower z Tesco za 600 zł, z zamontowanym chińskim zestawem elektrycznym, pędzący z prędkością 50 km/h to otwiera mi się „nóż w kieszeni”. I uważam, że taki rower jest niebezpieczny nie tylko dla kierującego, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu.

W tekście przedstawię Wam zasadę działania najpopularniejszych centralnych silników elektrycznych z modułem tuningowym SpeedBox:

 1. Skupię się tylko na renomowanych producentach rowerowych systemów wspomagających jazdę na rowerze elektrycznym czyli na systemach e-bike BOSCH, YAMAHA, SHIMANO STEPS, IMPULSE i BAFANG. Wspomniani producenci rowerowych silników elektrycznych to najwięksi dostawcy systemów na rynku, a ich silniki montowane są we wszystkich liczących się markach rowerowych na europejskim rynku rowerowym. Powyższe systemy masowo spotkamy w rowerach Batavus, Gazelle, Sparta, Giant, Cube, Cannondale, Diamant, Electra, Focus, HaiBike, KTM, Orbea, Lapierre, Kalkhoff , Conway, Diamant, Scott, TREK, Winora, Romet i w wielu innych dobrze rozpoznawalnych markach.
 2. I tylko na modułach tuningowych SpeedBox i podobnych, które nie integrują w budowę silnika i nie wymagają kompletnie żadnych zabiegów cięcia kabli, lutowania itp.

Jak działa wspomaganie w rowerze elektrycznym z silnikiem centralnym na korbie Bosch, Yahama, Bafang, Shimano Steps ?

Aby móc wyjaśnić jak działa chiptuning w rowerze elektrycznym i czy jest niebezpieczny musimy poznać zasadę działania centralnych silników elektrycznych umieszczonych w miejscu montażu korby.

Silnik centralny = BOSCH, YAMAHA, SHIMANO STEPS, IMPULSE i BAFANG .

Wszystkie silniki montowane centralnie na korbie posiadają elektroniczne centrum sterowania napędu, które zapewnia płynne dostarczanie mocy, przetwarzając ponad 1000 wartości na sekundę ! Najczęściej spotykane czujniki odpowiadające za płynną i bezpieczną jazdę ze wspomaganiem elektrycznym to:

 1. Czujnik momentu obrotowego: wykrywa moc nacisku na pedały i przekazuje ją płynnie do układu sterowania silnikiem. To kluczowy element determinujący zachowanie silnika w trakcie jazdy.
 2. Czujnik prędkości: przekazuje na bieżąco aktualną prędkość
 3. Czujnik kadencji: mierzy i analizuje na bieżąco ilość obrotów korby na minutę.

Centrum sterowania napędu w każdej sekundzie zbiera i analizuje pracę wyżej wspomnianych czujników i dostosowuje siłę wspomagania do naszego stylu jazdy i aktualnego przełożenia (na przerzutce lub biegach w piaście). Wydajność silnika uzależniona jest od siły zastosowanej podczas naciskania na pedały. Im mniejsza jest siła naciskania, tym mniejsze wspomaganie.

Tłumacząc jak budowę cepa, w praktyce wygląda to tak, że im mocniej w czasie jazdy naciśniemy na pedał tym więcej mocy dostarczy nam silnik, a im słabiej będziemy naciskać na pedał tym tej mocy z silnika będziemy dostawali mniej. PROSTE ? Paradoks tego systemu jest taki, że im lżej pedałujemy tym mniej się męczymy, a jeżeli chcemy poczuć więcej mocy z silnika pod stopami to musimy tej energii dać więcej od siebie czyli męczymy się bardziej 😉

Mamy to bardzo dobrze zobrazowane na niektórych wyświetlaczach w rowerach elektrycznych np. Bosch Intuvia, Bosch Kion, Bosch Nyon, Yamaha Display, Yamaha Display A, Bafang M620, Shimano Steps SC-E6010 i i innych. Pracę silnika możemy zauważyć już na postoju wystarczy nacisnąć mocniej na pedał a kreski wskazujące wydajność będą latały w dół i w górę.

Wskaźnik wydajności silnika wyświetlacz Bosch Intuvia

Czy odblokowany rower elektryczny jest rzeczywiście taki niebezpieczny ?

Montując w rowerze elektrycznym chip moduł tuningujący np. SpeedBox niejako hakujemy system wspomagania. W teorii taki chip odblokowuje nam maksymalną prędkość, do której silnik będzie nas wspomagał. W zależności od systemu i modułu tuningującego limit prędkości ustawiany jest do 50 km/h lub znika całkowicie czyli teoretycznie moglibyśmy jechać takim rowerem na wspomaganiu zarówno 60 km/h jak i 100 km/h !

I właśnie ta „teoria nielimitowanej prędkości”, z którą możemy się poruszać na stuningowanym rowerze elektrycznym wywołuje tak skrajne emocje i doprowadza do internetowej burzy i mocnej wymiany zdań.

Silnik elektryczny Bosch Active Line Plus zębatka 38 zębów

Teraz możemy zejść na ziemię i przejść do sedna sprawy czyli praktycznej strony jazdy na odblokowanym rowerze. Realna prędkość jazdy na odblokowanym rowerze to jedyne 35-43 km/h. Wiemy już jak działają centralne silniki elektryczne, wiemy jak mocno naszpikowane są rożnymi czujnikami i jak mocno dbają o nasz komfort i bezpieczeństwo. Czyli mamy świadomość, że już sama budowa silnika, jego ograniczona moc i kontrolowana wydajność są pierwszym problemem w osiągnięciu wysokich prędkości. Drugim elementem totalnie uniemożliwiającym osiąganie większych prędkości są przełożenia w jakie wyposażony jest nasz rower elektryczny. Zarówno zastosowanie przerzutki zewnętrznej jak i piasty planetarnej o największym zakresie przełożeń tj. Shimano Nexus 8 nie daje nam wielkiego pola do pobijania rekordów prędkości na rowerze. Wszystkie systemy silników centralnych opierają się o system korby jednorzędowej czyli z przodu mamy do dyspozycji tylko jedną zębatkę, a z tyłu maksymalnie 10 rzędów dla przerzutki zewnętrznej. 99% rowerów elektrycznych to rowery miejskie, trekkingowe i górskie, dlatego też warto zwrócić uwagę, że nie piszemy tutaj o przełożeniach i prędkościach jakie osiągane są na rowerach szosowych.

Silnik elektryczny Bosch Performance Line zębatka 22 zęby

W praktyce oznacza to, że maksymalna komfortowa prędkość jaką jesteśmy w stanie osiągnąć na odblokowanym rowerze elektrycznym z napędem centralnym to 34-38 km/h. Przy prędkości 34 km/h kadencja wynosi już 80 RPM (80 obrotów korby na minutę jazdy) ! Przy tym warto zaznaczyć, że sportowcy jeżdżący na rowerach szosowych, kadencję na poziomie 90-100 RPM określają jako wyścigową !

 • kadencja 80 RPM przy prędkości 34 km/h przewidziana jest dla roweru na kołach 28″, z przednią tarczą 38 zębów, tylną zębatką 16 zębów i piastą planetarną Shimano Nexus 7, której zakres przełożeń to 244%.
Odblokowany rower elektryczny, kadencja 80 RPM przy prędkości 34.4 km/h

Podsumowując jazda na odblokowanym rowerze elektrycznym z prędkością powyżej 38 km/h staje się mało komfortowa i powoli przypomina jazdą sportową, obroty korby zwiększają się co raz szybciej, aż do momentu dotarcia do maksymalnego zakresu przełożenia w rowerze. Nikt z nas nie kupuje roweru elektrycznego po to aby wyciskać siódme poty i pobijać rekordy prędkości. Rower elektryczny został zaprojektowany w celu maksymalizacji komfortu jazdy oraz zwiększenia zasięgu jaki zwykły śmiertelnik jest w stanie przejechać na rowerze nie stękając na drugi dzień z bólu mięśni – bo zakwas boli ! 🙂 Jazda na rowerze z prędkością 35-38 km/h nie wydaje się być niczym specjalnym. Poruszając się rowerem po Wrocławiu co chwilę mija mnie obcisły maratończyk na rowerze górskim lub szosowym z prędkością bliską 40 km/h i nie wieszam na nich psów, a ich jazda nie jest tematem burzliwej dyskusji. Do tego trzeba pamiętać, że wszystkie renomowane rowery elektryczne zostały zaprojektowane tak aby były jak najbardziej bezpiecznie. Posiadają opony ze specjalnej mieszanki gumy dla zwiększenia przyczepności na drodze, bezpieczniejsze hamulce hydrauliczne, mocne i nie oślepiające lampki LED czy systemy światła STOP, który rozświetla tylną lampkę po naciśnięciu klamki hamulca. Dlatego nie uważam aby jazda na „odblokowanym” rowerze elektrycznym miała dostarczyć większej dawki emocji i być bardziej niebezpieczna dla otoczenia niż szybka i dynamiczna jazda zwykłym rowerem z porównywalnymi prędkościami.

MITY:

 • Odblokowany rower elektryczny wspomaga do 100 km/h NIE MA TAKIEJ REALNEJ MOŻLIWOŚCI
 • Odblokowany rower elektryczny szybciej przyśpiesza NIE, DYNAMIKA SILNIKA NIE ZMIENIA SIĘ
 • Po zamontowaniu chipu rower jedzie sam NIE, ROWER NIE JEDZIE SAM, SPECYFIKA SILNIKA NIE ZMIENIA SIĘ
 • Rower elektryczny 500W i 100W. ROWER ELEKTRYCZNY POSIADA SILNIK O MAKSYMALNEJ MOCY 250W ! ! !

FAKTY:

 • Maksymalna prędkość na odblokowanym rowerze to około 40-45 km/h , ponieważ ogranicza ją zakres przełożeń w rowerze i maksymalna kadencja. Kadencja przy prędkości 40-45 km/h jest porównywalna do kadencji wyścigowej, co uniemożliwia dłuższą jazdę z taką prędkością.
 • Rowery elektryczne wspomagające do 45 km/h wymagają rejestracji i ubezpieczenia oraz odpowiedniego wyposażenia
 • Zamontowany chiptuning może prowadzić do utraty gwarancji na rower
 • Zamontowany chip w silniku elektrycznym zmniejsza zasięg na jednym ładowaniu baterii
 • Montaż chipu tuningującego odbywa się na odpowiedzialność właściciela roweru
 • Chip Tuning teoretycznie znosi ograniczenie prędkości
 • Maksymalna moc silnik to tylko 250W
 • Rower elektryczny nie jedzie sam, wymaga pedałowania
 • Rower elektryczny to nie skuter ani motorower
 • Przekroczenie prędkości 45 km/h jest w większości przypadków niemożliwe z uwagi na ograniczenia zakresu przełożeń przerzutek i kadencję przy takiej prędkości.

Pozdrowienia z wrocławskich dróg rowerowych PIONA !

More from Arnold Przewłocki
Suporty rowerowe – rodzaje i odpowiedni dobór
Suporty rowerowe – rodzaje i odpowiedni dobór suportu do osi roweru. Definicja...
Read More
Join the Conversation

24 Comments

 1. says: Sebastian

  Cześć,

  To teraz pytanko – czy istnieje blokada odwrotna – np. załóżmy, że mam rower o nominalnym przyspieszeniu do 45kmh (a więc i przystosowany do takich prędkości). Załóżmy dalej, że go normalnie rejestruję itd.
  Ale czasami chciałbym jednak pojechać sobie z rodziną po ścieżce rowerowej i móc zablokować moc do tego limitu 25kmh (a jakby się dało też ograniczyć moc efektywną silnika do 250W?) by mieć pewność, że nawet przypadkiem nie pojadę szybciej (nawet gdy wiem, że i tak pewnie nawet 17kmh nie przekroczymy). I zupełnie tu abstrahuję od legalnego uznania takiej operacji przez prawo (choć byłoby miło, gdyby istniała taka oficjalna funkcja), zwyczajnie chodzi i bezpieczeństwo własne i innych ludzi na DR.
  Czy w ogóle takie blokady istnieją?

  Czy jednak jestem skazany na zakup słabszej maszyny i co najwyżej stosować opisane powyżej, ryzykowne triki, by te bezpieczne 30-35 kmh jednak pojechać jak warunki pozwolą, które często moim trekkingiem i tak rozwijam, jak sam jadę?

  Pozdrawiam
  S.

  1. says: Piotr

   Witam . Zaistalowalem speedbox-a 3.0 do silnika bosch performance line XL. Po wyłączeniu licznika z powrotem się włącza licznik ? Spotkałeś się z czymś takim
   Daj znać. Pozdrawiam

 2. says: Wlomar

  Ja mam inny dylemat wiem ze przy podlaczeniu trace gwarancje, ale czy jesli do przegladu zdemontuje urzadzenie czy da sie to wykryc ze bylo podlaczone pomijam ewentualne uszkodzenia wtyczek i tak dalej…

 3. says: Andrzej

  Cześć, wyjaśnij proszę, do jakiej kategorii pojazdów zalicza się ten z odblokowanym napędem. Wykracza już poza definicję roweru z uwagi na brak blokady prędkości wspomagania, więc staje się motorowerem, prawda? Taka klasyfikacja pociąga za sobą wiele konsekwencji prawnych. Gdzie mogę legalnie poruszać się takim pojazdem?

 4. says: Marek

  Speed Box to takie małe oszustwo – zamienia dwa impulsy z kontaktronu na jeden. Jadąc więc 20 km/h licznik pokazuje 10 km/h. Może to zrobić układ scalony za dwa złote a nie układ za 700 zł! Istnieje jednak prostszy sposób na przeskoczenie ograniczeń prędkości. Zamiast impulsów z magnesu zamontowanego na kole można zastosować generator impulsów o ściśle określonej częstotliwości np. multiwibrator astabilny. Obciążeniem generatora jest cewka z małego przekaźnika zbliżona do kontaktronu licznika. W zależności od ustawionej częstotliwości licznik pokaże np. 24 km/h czy rower stoi czy jedzie. Zaletą tego rozwiązanie jest to że nie trzeba nic rozkręcać. Faktyczną prędkość jazdy może pokazać aplikacja np. CycleDroid. Koszt tego układu nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych. Proste tylko trzeba myśleć.

  1. says: Mateusz

   Buuuhaha. Brawo mistrzu. Myślenie na poziomie typowego polskiego Janusza.
   Czy zamiast porządnego, zdrowego i smacznego obiadu zapychasz się chlebem i popijasz wodą ? Przecież efekt będzie ten sam; poczucie sytości.
   Pominąłeś w swoim wywodzie wiele elementów które daje przemyślany speedbox. Po za tym Twój pomysł generuje błąd 504 w systemie Bosch (odsyłam do literatury fachowej).
   Nie chcę wchodzić w polemikę więc na tym skończę.

   P.S.
   Zbuduj swój układ i sprzedawaj po 5zł. Trzymam kciuki za sukces.
   Mateusz.

 5. says: Ed

  Dzień dobry,

  Czy nie pomylił się Pan co do „kadencja 80 RPM przy prędkości 34 km/h przewidziana jest dla roweru na kołach 28″, z przednią tarczą 38 zębów, tylną zębatką 16 zębów”?

  Rozumiem, że przełożenie z tyłu to 1:1 więc 38/16 daje nam przełożenie 2,375

 6. says: Patryk

  Ciekawy artykuł i zgadzam się w większości z autorem. Natomiast kilka podanych faktów wymaga sprostowania:
  – Giant nie korzysta z wymienionych systemów. Zamawia silniki u Yamahy natomiast ma własny system HCT. Świadczy o tym chociażby fakt, że inny jest SpeedBox do Yamahy, a inny do Gianta.
  – „Wszystkie systemy silników centralnych opierają się o system korby jednorzędowej „. No właśnie w silnikach Yamaha PW ST i Giant SyncDrive Sport i Life można mieć przednią przerzutkę i można mieć wtedy dwu-blatową korbę dającą szerszy zakres przełożeń.
  – „maksymalna moc silnika to tylko 250 W”. Polski ustawodawca i przepisy UE określają znamionową moc ciągłą na maksymalnie 250 W, a w ogóle nie wspominają o maksymalnej mocy chwilowej silnika, która może być nawet kilka razy wyższa.

 7. says: tomek

  witam
  posiadam rower KOGA co bosch czasami przerywa wspomaganie muszę wyłączyć napęd ponownie włączyć i wszystko powraca do normy.
  z uwagi że w najbliższej okolicy nie mam dostępu do serwisu proszę o pomoc co z tym zrobić
  pozdrawiam

  1. says: Mateusz

   Na to pytanie jest tylko jedna sensowna odpowiedź. Jak nie potrafisz sam, to oddaj do fachowca. Przyczyn może być dużo a naprawiając przez internet może Ci braknąć życia na eksperymenty i dobre rady dobrych radców 🙂
   Pozdrawiam, Mateusz.

 8. says: Przemyslaw

  Super!!!!! Właśnie zamontowałem baxa do flyer uproc 1 i dosłownie do tego co piszesz doszlem. 1 wynik wyszukiwania i ty!!! TAK jak mówisz 50km h nie da się. Nie komfortowo bo nogi przebierają jak mały chalikopter (nie te przełożenie) i tu moje pytanie jakie zębatki z przodu założyć i czy ich zmiana jest możliwa i łatwa? (nie ściągałem jeszcze pedały z tej strony) bardzo proszę o kontakt mailowy

 9. says: tylkospoko

  Fakty?:
  „•Rowery elektryczne wspomagające do 45 km/h wymagają rejestracji i ubezpieczenia oraz odpowiedniego wyposażenia”. Tak, tylko do rejestracji pojazdu mechanicznego wymagana jest homologacja drogowa – życzę więc powodzenia;
  „•Rower elektryczny to nie skuter ani motorower”. Pojazd posiadający zadeklarowaną przez producenta lub dystrybutora zgodność z EN 15194 jest traktowany jak normalny rower (EPAC). Pojazd wykjraczający poza parametry określone w normie, a jednym z nich jest prędkość wspomagania, jest według polskiego prawa motorowerem i podlega pod kategorię homologacyjną L1e-A1. Czyli rower z zamontowanym Speedboxem staje się motorowerem, jednak bez prawa rejestracji (bo homolagcja), a co za tym idzie pojazdem bezużytecznym na drogach publicznych i w lasach. No chyba że ktoś lubi narażać się na koszty związane z karą UFG + serię wykroczeń.

 10. says: Pj

  „Zamontowany chip w silniku elektrycznym zmniejsza zasięg na jednym ładowaniu baterii”
  Mógłbyś rozwinąć? To zdanie sugeruje że samo zamontowanie chipa, wpływa na baterie, co według mnie jest nieprawda, skoro specyfika silnika się nie zmienia. Zmienia się jedynie punkt odcięcia a nie podawana moc. Ewentualna zmiana zasięgu może być spowodowana tym, że przy wyższych prędkościach występują większe opory, które przekładają się na większe zużycie, natomiast jadąc 20km/h z chipem i bez niego, bateria powinno wystarczyć na tyle samo. Chyba że czegoś nie dostrzegam?

 11. says: Andrzej

  Sebastianie, w rowerze tuning polega jedynie na zdjęciu blokady szybkości a nie dołożeniu mocy silnika. .Samochodem, którego silnik ma 500KM można również jechać z szybkością 25km/h. To przecież kierujący decyduje z jaką prędkością chce jechać a nie rower czy samochód. Czy to jasne?

 12. says: Mat

  Najlepiej niczego nie podłączać, szkoda ryzykować utraty gwarancji, a tym bardziej za kosmiczne 600-700 zł. Wystarczy niewielki magnes na korbę i przesunięcie o 10 cm czujnika obrotów koła na tylnym widelcu ramy. Ktoś, kto wymyślił ograniczenie do 25 km/h, raczej nie jeździł rowerem, a pewnie siedział za biurkiem i wyobrażał sobie biedne dzieci, potrącane przez rowerzystów pędzących na e-bikach po ścieżkach rowerowych – nie zastanowiło go, że samochody nie mają ograniczenia do 110 km/h. Sensowne byłoby ograniczanie e-bików do 35 km/h.

 13. says: Dxx

  Witam. Trochę szukałem i nie mogłem znaleźć jakiegoś opisu/informacji jaki opór jazdy ma silnik Bosh performance line gen3 po wyłączeniu wspomagania, wyczerpaniu baterii .
  Może ktoś pomóc?

Leave a comment
Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.